Prišlo leto a s ním aj obdobie dovoleniek. Mnohí z nás vycestujú oddychovať do zahraničia, kde si okrem oddychu doprajú aj skrášľovanie v podobe manikúry, či pedikúry. V poslednej dobe sa v tejto oblasti stala hitom takzvaná rybia pedikúra. Pred tým ako neodoláte vyskúšať túto pedikúru, by ste však mali vedieť, že nie je úplne bez rizika.
Podľa publikovaného článku v JAMA Dermatology, táto procedúra môže spôsobiť aj problémy. Popisuje sa v ňom prípad 20-ročnej ženy, ktorá mala niekoľko mesiacov problémy s nechtami na nohách. Pri skúmaní príčiny tohto problému sa ukázalo, že vinníkom je práve rybia pedikúra.
Rybia pedikúra je spôsob úpravy chodidiel, pri ktorej sú nohy ponorené do sklenenej vane s teplotou vody 25 až 30 stupňov Celzia, ktorá je plná malých rybičiek. Ide o sladkovodný druh rýb garra rufa, ktoré vám doslova okusujú odumretú pokožku z chodidiel.
Táto procedúra začína byť populárna aj u nás. Podľa prieskumu sa zistilo, že sa tieto rybičky využívajú najmä pri liečbe psoriázy, pri ktorej vám odstránia odumretú pokožku, pričom zdravú pokožku budú ignorovať. Po tejto pedikúre budete mať tiež hladkú a jemnú pokožku na nohách.
Podľa spomínaného článku však lekári zistili, že sa u ženy vyvinula choroba onychomadesis, pri ktorej sa nechtové lôžko oddeľuje od tkaniva pod nechtami a zastavuje jeho rast. „Podľa môjho názoru je to prvý prípad choroby onychomedesis, ktorú môžeme spojiť s týmto druhom pedikúry,“ vyjadril sa v článku dermatológ Shari R. Lipner, MD, Ph.D. Zároveň dodáva, že stále nie je zrejmé, prečo sa to stalo.
Lekári tiež poukazujú na to, že rybia pedikúra môže byť riziková aj z hľadiska hygieny. Sklenené nádoby, kde ryby držia, totiž nie je možné riadne vyčistiť po každej pedikúre, a preto sa často opakovane používajú. Z tohto hľadiska je možnosť prenosu infekcií medzi ľuďmi veľmi reálna. Dokonca sa vyskytli po rybej pedikúre aj prípady vzniku infekcie staphylococcus aureus. Z toho dôvodu je v 10 štátoch USA rybia pedikúra zakázaná.
Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb tiež upozorňuje na to, že v niektorých prípadoch nemusí ísť ani o ryby garra rufa, ale o iný druh rýb, ktoré majú zuby a preto môžu spôsobiť poranenia. Okrem toho ryby musia byť vyhladované, aby sa pustili do ľudskej pokožky, čo mnohí pokladajú za nehumánne. A to už stojí za zváženie, či to vyskúšať. Čo poviete?
Zuzu, womenshealthmag.com
Nahlásiť chybu v článku