POČASIE: Pripravte sa na ďalšiu radikálnu zmenu. Ochladní sa aj o 15 °C a príde aj sneženie

Kristína Hagarová

FOTO TASR - Radovan Stoklasa

V decembri mnohí z nás len čakajú na to, kedy konečne príde zima, kedy budú padať snehové vločky alebo či budú Vianoce biele. Teraz však túžobne čakáme, kedy zima už nadobro odíde.

Článok pokračuje pod videom ↓

Správy však určite nie sú najpozitívnejšie. Kým v sobotu sme si mohli užívať nádherné jarné počasie, nasledujúce dni nás opäť prekvapí zima. Ako uvádza SHMÚ na svojom Facebooku, aprílové počasie sa prejaví naplno. „Tak ako zima v decembri nie a nie začať, tak teraz nie a nie skončiť. Veľmi podobne, ako aj tento týždeň, aj v tom budúcom v noci na utorok postúpi do našej oblasti studený front, ktorý ukončí prechodné teplejšie obdobie.

FOTO TASR – František Iván

Výrazná zmena teploty

Front bude znova teplotne výrazný – pri silnom vetre sa zo dňa na deň ochladí o cca 15 °C (v BB a KE kraji cca o 10 °C) – v pondelok väčšinou 15-22 °C, v utorok 0-14 °C. Za frontom k nám teda začne prúdiť studený pôvodom arktický vzduch, pričom bude aj veterno a veľmi chladno, ojedinele až rekordne. Tým ale podobnosti s týmto týždňom končia. Studený front bude odlišný od toho z utorka tohto týždňa.

Bude aj snežiť

Pôjde o tzv. studený anafront, pre ktorý je typický pomalý postup, tvorba vĺn a výrazné zrážky (naopak katafront postupuje rýchlo, zrážok je málo (nie nutne slabé). Front sa bude v našej oblasti vlniť niekoľko dní a počas toho sa na ňom prehĺbia viaceré tlakové níže. Na naše územie tak prinesie vysoké úhrny zrážok, ich konkrétna distribúcia je však ešte otázna, nakoľko v prechode jednotlivých zrážkových vĺn je stále určitá neistota.“

Ako uvádza portál Imeteo, na sever Slovenska príde sneženie, a lokálne môže napadnúť od 20 do 40 centimetrov snehu. Zatiaľ nie je jasné, kedy prídu finálne oteplenie, ktoré bude znamením toho, že zima sa naozaj skončila.