Vyvrátili všetky dohady a špekulácie: Toto je dôvod, prečo príde pápež František na Luník IX

TASR

Foto: TASR archív

Pápež František si vybral košické sídlisko Luník IX sám, prichádza k bežnému človeku a nevyberá si elitu spoločnosti, poukazujúc na „rovnakú dôstojnosť každého človeka“.

V relácii Svet internetovej spravodajskej televízie TASR TV to uviedla koordinátorka Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre napomáhanie pastorácie Rómov Renáta Ocilková. „Som dojatá, že (pápež) prichádza na zabudnuté miesta a vyhľadáva ľudí na okraji spoločnosti,“ uviedla Ocilková. Pripisuje to faktu, že pápež pochádza z Južnej Ameriky, a teda pozná chudobu. „Mne to pasuje do jeho pontifikátu, pretože pápež František prekvapuje od začiatku,“ dodala.

Priblížili program

Koordinátorka tiež priblížila plánovaný program 14. septembra na Luníku IX, kde budú premietať videá o rómskych pastoračných dielach. Potom bude nasledovať svätá omša o 11.00 h. Popoludní bude pokračovať kultúrny a duchovný program, počas ktorého vystúpi miestny školský spevácky zbor. Dvojhodinové duchovné pásmo sa bude niesť v znamení motta pápežovej návštevy na Slovensku: „S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom“.

Foto: TASR/AP

„Budeme sa venovať témam: materstvo, práca, väzenie, život Ježiša a s tým spojená nádej. Na každú jednu tému bude modlitba, zamyslenie, svedectvo a tanečný obraz rómskeho folklórneho súboru,“ uviedla Ocilková. Modlitby a spevy budú vedené v slovenčine a rómčine. „Počas samotnej polhodinovej prítomnosti pápeža sa budeme modliť otčenáš po rómsky, následne zaznejú svedectvá pekných životných príbehov Rómov. Potom očakávame príhovor Svätého Otca,“ priblížila Ocilková.

Dostáva sa im málo vďaky

Koordinátorka tiež hovorí o pápežovej návšteve ako o zadosťučinení ľudí, ktorí pracujú s Rómami a „slúžia na okraji spoločnosti“. Podľa nej sa im dostáva málo vďaky či obdivu – naopak, sami zažívajú vylúčenie. Návštevu pápeža Františka preto považuje za ocenenie ich práce. Ocilková verí, že návšteva pohne ľuďmi, aby si všimli chudobných medzi sebou a pomohli im. Veľký mediálny záujem okrem toho predstavuje príležitosť priniesť svedectvo o živote Rómov.

Foto: archív TASR

Rómskej problematike sa Ocilková venuje 12 rokov. Najprv sa pod záštitou KBS dobrovoľnícky venovala Rómom v osadách, kde organizovala odborné prednášky na podporu čitateľskej a finančnej gramotnosti či rodičovských zručností. Na základe týchto skúseností si ju neskôr KBS vybrala, aby koordinovala pastoračné projekty.

1
Komentovať