Podľa cirkvi je zákaz verejných bohoslužieb porušovanie práv: Chcú sa obrátiť na Ústavný súd

SITA

FOTO TASR - Jakub Kotian

Podnet bývalého politika Jána Figeľa na podanie návrhu na Ústavný súd SR vo veci úplného zákazu verejných bohoslužieb je podľa Konferencie biskupov Slovenska (KBS) dobrou iniciatívou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako KBS informuje na svojej internetovej stránke, biskupi sa na tom zhodli na spoločnom rokovaní. Praktické znemožnenie nielen verejných „slávení“, ale aj individuálnej pastoračnej služby na základe platných nariadení predstavuje podľa biskupov neadekvátny až neúnosný zásah verejnej moci do náboženského života.

Štátni predstavitelia ich neberú do úvahy

„Opakované žiadosti Cirkvi o nápravu, žiaľ, štátni predstavitelia neberú do úvahy,“ uviedol predseda KBS Stanislav Zvolenský s tým, že cirkev už rok nabáda na dôsledné zachovávanie opatrení, pokoj a trpezlivosť. Stav pretrvávajúci od nového roka však podľa biskupov duchovný život v krajine celkom odsunul na vedľajšiu koľaj, čo vyvoláva čoraz väčšiu nespokojnosť.

FOTO TASR – Jakub Kotian

„Spôsob, ktorým sa obmedzujú možnosti pastoračnej služby, a s nimi aj uplatňovanie náboženskej slobody v krajine, žiaľ, prekračuje hranice primeranosti,“ dodal Zvolenský. Doplnil, že v danej situácii preto slovenskí biskupi iniciatívu Figeľa vnímajú ako správnu a potrebnú.

Porušenie práva?

Predseda Nadácie Antona Tunegu (NAT) Ján Figeľ považuje zákaz verejných bohoslužieb za evidentné porušenie ústavného a medzinárodného práva. Z tohto dôvodu sa rozhodol podať podnet Európskemu súdu pre ľudské práva v Štrasburgu a tiež generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, aby ho postúpil Ústavnému súdu SR. Ako skonštatoval začiatkom marca, Ústava SR explicitne potvrdzuje náboženskú slobodu ako základné ľudské právo.

Najnovšie články