POZOR! Ak urobí vaše dieťa po príchode zo školy toto, rýchlo zakročte. Môžete mu tak zachrániť život

Lucia Mužlová

Foto: pxhere

Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia sme sa aj my rozhodli upozorniť na to, aké dôležité je otvoriť oči a všímať si ľudí okolo nás. Špeciálne, ak sa jedná o deti.

Foto: flickr (Lucélia Ribeiro)

Na Slovensku ukončilo minulý rok život samovraždou 533 osôb, čo je o 27 viac ako predvlani. Ukončiť svoj život sa rozhodli najmä ľudia vo veku 50 až 59 rokov, ale aj štyri deti do 15 rokov. Vo svete každých 40 sekúnd zomrie v dôsledku samovraždy jeden človek. Štvrtkový Svetový deň duševného zdravia má upozorniť práve na to, že samovraždám je možné predchádzať.

K samovražde sa čoraz častejšie uchyľujú aj deti alebo mladiství. Dôvodom môže byť šikana či už fyzická alebo psychická, dnes už aj virtuálna. Dieťa nevidí iné východisko od svojich problémov a rozhodne sa siahnuť si na život. Nikomu sa o tom nehovorí ľahko. Hlavne, ak sa jedná o záležitosť, s ktorou sa stačilo zdôveriť napríklad rodičovi. Život rodiča, ktorý prežije svoje dieťa je ťažký a sprevádzaný smútkom a bezmocnosťou.

Dôležité je deti viac sledovať

Foto: pixabay

Takmer každý rodič sa svojho dieťaťa každý deň pýta, ako bolo v škole, čo je nové, ako sa majú najlepší kamaráti, s čím sa hrali, na čom v škole pracovali a podobne. Dôležité je, aby táto konverzácia nezačínala a nekončila nasledovne.

  • „Čo bolo v škole?“
  • „Nič.“

Vy ako rodič, by ste mali túto otázku viac rozviesť a nenúteným spôsobom dieťa priviesť k tomu, aby sa rozrozprávalo. Druhá dôležitá vec je, aby ste skúmali reakcie dieťaťa. Ak je ustráchané, prípadne začne plakať alebo uvidíte iné emócie, niečo nie je v poriadku a jednoduchými otázkami by ste sa mali snažiť prísť na to, čo sa deje. Ak je dieťa nešťastné, prípadne aj šikanované, nie vždy o tom dokáže rozprávať. Udalosti sú pre neho emotívne, šokujúce a keďže doma sa s tým nikdy nestretlo, nevie, ako o tom informovať vás, rodičov.

Čo sa bezpečnosti detí týka, nie je to len o samovraždách. Podľa štatistík zmizne ročne viac ako 500-tisíc detí. A to nie sú tie najhoršie štatistiky. Mnoho detí trpí domácim násilím, prípadne zažíva šikanu. Aj preto sú tu bezpečnostné pravidlá, ktoré by mal dodržiavať každý rodič. Dôležité ale je, aby ste si o nich najskôr pohovorili s deťmi, aby aj ony vedeli, čo majú v danom prípade robiť.

Foto: pixabay
  • Keď idete napríklad do lesa alebo na miesto ,kde je veľa ľudí a dieťa by sa mohlo stratiť, najlepšie urobíte, ak mu na krk dáte píšťalku, na ktorú môže dieťa zapískať, keď sa stratí a potrebuje, aby ste ho našli. Zapískať môže aj v prípade, že je svedkom nejakej udalosti, ktorá si vyžaduje aj vašu pozornosť.
  • Ak sa vaše dieťa stratí a vy nie ste schopní ho nájsť do 10 minút, volajte políciu.
  • Naučte dieťa, že ak sa náhodou stratí, musí ostať na tom istom mieste, kde ho nájdete. Výnimkou ale je napríklad mestská hromadná doprava. Ak vaše dieťa nastúpi, ale vy z nejakého dôvodu nie, malo by vedieť, že má vystúpiť na ďalšej zastávke, prípadne osloviť vodiča autobusu.
  • Dieťa naučte, že nesmie odísť s neznámym človekom, ktorý ho niekam zavolá. Dokonca ani s milou pani, ktorá venčí svojho psíka.
  • Taktiež dieťaťu vysvetlite, ako funguje elektronika, že nemá rada vodu a čo má robiť, ak zacíti dym a vy nie ste doma. Je dôležité upozorniť ho, že nemá použiť výťah ale ísť po schodoch a ak má mobilný telefón, malo by zavolať hasičov.

Nezabúdajte, že samovražedné myšlienky nie sú zlyhaním alebo príznakmi duševných ochorení, ale môžu sa vyskytnúť u každého, kto prežíva niečo ťažké. Aby ste si nevyčítali pochybenie, radšej sa svojho dieťaťa na jeho deň opýtajte aj niekoľkokrát a to aj v prípade, že sa s vami nechce rozprávať, prípadne zažíva pubertu a vás považuje za nepriateľa.

Najnovšie články