Pozrite sa, na akom mieste skončila tá vaša. Toto je rebríček slovenských nemocníc v roku 2023

TASR

Foto: TASR archív

Najlepšou štátnou univerzitnou a fakultnou nemocnicou roka sa opäť stala Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – fakultná nemocnica. V kategórii všeobecných nemocníc obhájila prvenstvo Nemocnica Agel Košice-Šaca.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vyplýva to z deviateho ročníka hodnotenia nemocníc Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), ktoré je založené na porovnávaní dát predovšetkým z rokov 2019 až 2022.

„Zvyšovanie transparentnosti zverejňovaním relevantných informácií o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti je podľa nás jedným z kľúčových predpokladov na to, aby bola verejnosť lepšie informovaná, aby sa vedela kvalifikovanejšie rozhodovať a vytvárať účinnejší tlak na zlepšovanie verejných služieb, čo potom motivuje zdravotnícke zariadenia sa neustále zlepšovať,“ priblížil riaditeľ INEKO Dušan Zachar.

Niektoré nemocnice svoje miesto obhájili

Medzi štátnymi univerzitnými a fakultnými nemocnicami obhájila druhé miesto Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Tretie miesto získala rovnako ako vlani Univerzitná nemocnica Martin. V kategórii všeobecných nemocníc skončila na druhom mieste Ľubovnianska nemocnica, na treťom sa umiestnila Nemocnica Poprad.

Čo brali do úvahy?

Pandémia podľa hodnotenia negatívne ovplyvnila kvalitu a výkonnosť slovenských nemocníc najmä v rokoch 2020 a 2021. Tento nepriaznivý trend sa v minulom roku už podarilo otočiť, no stále sa nedosahujú úrovne spred pandémie.

„Napríklad pri vybraných 23 terapeutických operačných výkonoch, ktoré tvoria približne 60 percent objemu všetkých operácií na Slovensku, bola produkcia slovenských nemocníc v roku 2022 stále o takmer 17 percent nižšia oproti predpandemickému roku 2019,“ načrtol inštitút.

Niektoré nemocnice si polepšili

Najnovšie články