Prekvapí vás, ktorý je to na Slovensku. Toto sú najpopulárnejšie plemená psov v krajinách Európy

Lucia Mužlová

Na maľbách a v rôznych iných dokumentáciách sa však psy začali objavovať až pred 10-tisíc rokmi. Neskôr si ich obľúbili aj významné historické postavy, či už za účelom poľovania alebo len ako spoločníkov. Anglická kráľovná Alžbeta II. aj v súčasnosti chová psov Corgi. Vzťah medzi človekom a týmto úžasným zvieraťom bol budovaný počas tisícov rokov. Preto je pochopiteľné, že máme s týmito zvieratami tak pevné puto.

Článok pokračuje pod videom ↓

V rôznych častiach sveta ľudia obľubujú rôzne plemená. Nemusí to však nutne znamenať, že Európania majú radi len európske psy. Pravda je taká, že u nás prevládajú celkom rôznorodé sympatie k jednotlivým plemenám. Pokiaľ však nie ste náročný majiteľ a zvažujete psíka, mohli by ste pristúpiť k adopcii. Nie nadarmo sa vraví, že psíky z útulku sú najvďačnejšie. Šteňa si kúpi hocikto, no len málokto dokáže dať druhú šancu odvrhnutému chlpáčovi. Ak nad adopciou premýšľate, prečítajte si aj 9 vecí, ktoré by ste mali vedieť predtým, ako si adoptujete psíka z útulku.

Istá štúdia dokázala, že keď sa dívate vášmu psovi do očí, vaše aj jeho oči vylučujú hormón známy ako oxytocín. Teda ten istý hormón, ktorý sa vylučuje pri pohľade dvoch ľudí na seba. To znamená, že takú istú lásku, akú pociťujeme k svojim partnerom, blízkym a rodine, pociťujeme aj k psíkom. Ľudia si väčšinou vyberajú psy na základe sympatii. Či už je to plemeno, konkrétne šteňa alebo psík zavretý v útulku, je to láska na prvý pohľad.

Na Slovensku je najobľúbenejším psom Cane Corso, teda Taliansky Mastiff. Ide o veľmi staré plemeno, ktoré sa objavovalo už na maľbách zo staroveku. Mimo našej krajiny je veľmi obľúbené aj vo východnej Európe. Veľkej popularite sa tiež teší pug známy aj ako mopslík. Toho v súčasnosti nájdete na tričkách, hrnčekoch a takmer na každej stránke plnej psích mémov. Rebríček popularity plemien vznikol na základe analýzy vyhľadávania cez Google. Zahrnutých bolo viac 180 psích plemien a dáta všetkých európskych krajín.

Cane Corso

Blue: Cane Corso

Slovensko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Macedónsko, Bulharsko, Litva a Francúzsko.

Mopslík

Pug

Kaliningrad, Bielorusko, Ukrajina, Rusko, Turecko, Grécko, Írsko a Portugalsko.

Austrálsky Ovčiak

The Ball

Nemecko a Rakúsko.

Border Kólia

Fiesta !

Španielsko a Slovinsko.

Zlatý retríver

Yogi '18

Maďarsko a Dánsko.

Francúzsky buldoček

Untitled

Veľká Británia.

Rottweiller

Achilles

Taliansko, Švajčiarsko, Albánsko, Kosovo, Moldavsko, Arménsko, Azerbajdžan a Holandsko.

Nemecký špic trpasličí

Pomeranian

Cyprus, Estónsko, Švédsko a Fínsko.

Shiba Inu

Mochi - Shiba Inu

Česko a Belgicko.

Pozri aj: Nepohla sa od nej dva dni. Kým stratené dievčatko nenašli, po celý čas sa oň starala táto hrdinská fenka pitbulla

protectivity.com