Prieskumov bolo viac, každý prišiel k inému záveru. Na začiatku mája podľa agentúry 2muse boli Slováci skôr za zákaz. Agentúra Focus potom priniesla ďalší prieskum, kde by už polovica zákaz nepodporila.
Najnovšie si prieskum vypracovala aj agentúra INESS a výsledky sú jasné. Ľudia sú proti zákazu predaja v nedeľu.
Mladší sú proti
Proti zákazu nedeľnej práce v maloobchode sú najviac vyhranení mladší ľudia z veľkých miest. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) pripravila agentúra ACRC. Takýto výsledok sa dal podľa INESS očakávať, nakoľko mladší ľudia majú radi flexibilnejší život a otvorené možnosti. Vo veľkých mestách je zas podľa INESS zároveň koncentrovaná veľká časť maloobchodu s otváracími hodinami aj v nedeľu, preto sa tento zákaz dotýka viac obyvateľov z miest.
V nedeľu pracujú aj brigádnici
Brigádnici, študenti, nízkopríjmoví a nekvalifikovaní zamestnanci by mali mať podľa INESS možnosť pracovať v maloobchode aj v nedeľu. Viac ako 60% respondentov je totiž pozitívne naklonených tomu, aby viaceré skupiny obyvateľstva mali mať možnosť pracovať v nedeľu v maloobchode. Len 28 % je proti takejto možnosti. Veľkú podporu má táto možnosť najmä u mladých respondentov (25-34 rokov), z ktorých 70 % je za možnosť nedeľnej práce v maloobchode a len 19 % proti.
Rovnako je to vo veľkých mestách
Rovnako najvýraznejšia podpora je pri obyvateľoch veľkých miest (nad 100 000 obyvateľov) so 74 %-percentným súhlasom. No prevaha súhlasu s ponechaním možnosti v nedeľu pracovať niektorým skupinám obyvateľstva bola aj pri respondentoch z najmenších obcí do 1 000 obyvateľov, keď 56 % bolo za a 32 % proti. S možnosťou práce v nedeľu v maloobchode súhlasilo aj 68 % respondentov, ktorí sú na materskej dovolenke.
„Napriek istým rozdielom medzi demografickými skupinami, nesúhlas so zákazom nedeľnej práce v maloobchode, či prípadná potreba kompenzácie tohto zákazu panoval podľa výsledkov prieskumu naprieč všetkými sledovanými skupinami, bez ohľadu na bydlisko, vzdelanie, vek, pohlavie či zamestnanecký status,“ ozrejmili analytici INESS.
Z výsledkov prieskumu ďalej vyplynulo, že ľudia na materskej, či nezamestnaní ľudia požadujú viac možností privyrobiť si. „Prieskum ukázal aj to, že keď veci pomenujeme pravými menami, teda zákaz pracovať nazveme zákazom, obyvatelia Slovenska nie sú naklonení takémuto obmedzeniu ich slobody,“ doplnili analytici INESS.
Nahlásiť chybu v článku