Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s princom Charlesom: Za jej šatami sa opäť skrýval silný význam

SITA , Kristína Hagarová

FOTO: TASR/AP

Zástupcovia viac ako 170 krajín sveta sa v Glasgowe stretli pre jediný cieľ – zachrániť planétu pred klimatickou krízou. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom videu a v statuse na sociálnej sieti po prvom dni na Klimatickej konferencii Organizácie spojených národov (OSN) v Glasgowe.

Článok pokračuje pod videom ↓

Počas samitu COP26 absolvovala viaceré bilaterálne stretnutia, medzi nimi napríklad rokovanie s premiérkou Islandu Katrín Jakobsdóttirovou či predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Diskutovala aj s britským princom Charlesom a osobne sa rozlúčila aj s odchádzajúcou nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

„To, čo nám ukazuje príroda, rôzne záplavy, tornáda, otepľovanie, je jasným signálom, že dochádza k poškodzovaniu životného prostredia a klímy v dôsledku ľudskej činnosti. Pokiaľ sa nezalarmujeme, tak dôsledky, najmä na životoch našich potomkov a ďalších generácií, budú už neodvrátiteľné,“ povedala Čaputová vo videu.

FOTO: TASR/AP

Rozprávali sa o ochrane prírody

S princom Charlesom debatovali o ochrane prírody, ale aj o príležitostiach, ktoré zelená transformácia prináša pre britskú a slovenskú ekonomiku a súkromný sektor. Prezidentka poukázala na to, že princ Charles spustil iniciatívu pre udržateľné trhy a obchod, do ktorej sa môžu zapojiť aj slovenské firmy. Po rokovaniach s premiérkou Islandu Katrín Jakobsdóttirovou Čaputová konštatovala, že by ocenila prehĺbenie spolupráce v oblasti geotermálnej energetiky. Doplnila, že prispieť by k tomu mohla aj návšteva islandského prezidenta na Slovensku v budúcom roku.

Symbol šiat

V škótskom Glasgowe sa v nedeľu 31. októbra pod záštitou OSN začala dvojtýždňová klimatická konferencia COP26. Účastníci budú hľadať riešenia, ako do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú otepľovanie planéty a zintenzívňujú extrémne poveternostné javy spojené so zmenou klímy, ako sú horúčavy, povodne či lesné požiare.

Mnohým ľuďom neunikli ani tematické šaty, ktoré súviseli práve s klimatickým summitom. Zelená je farbou prírody, čo si všimli mnohí ľudia aj na sociálnych sieťach. V komentároch pod príspevkom sa objavilo množstvo slov chvály a tiež pekné poznámky o tom, že dobre prezentuje našu krajinu. Symbolická bola aj jej brošňa.

1
Komentovať