Prezidentka Zuzana Čaputová si na šaty pripla zvláštny symbol. Jeho zmysel by sme mali poznať všetci

TASR , Kristína Hagarová

Foto: Instagram (zuzana_caputova)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová pripomenula, že september je mesiacom povedomia o detskej rakovine. Účastníkom podujatia „Sme zlatí“ sa v sobotu prihovorila formou videovizitky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vyzdvihla nielen snahu lekárov a zdravotného personálu, ktorí sa venujú detským onkologickým pacientom, ale aj deti, ktoré s týmto druhom ochorenia bojujú a tiež ich rodiny. Pripomenula, že symbolom ochorenia je zlatá stužka, zároveň podporila iniciatívu. „Deťom, ktoré už v nízkom veku museli prekonať náročné prekážky v boji s ťažkým ochorením, patrí môj úprimný obdiv za ich obrovskú silu. Sú pre mňa symbolom statočnosti a nádeje,“ uviedla hlava štátu, ktorá si na znak solidarity pripla zlatú stužku.

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Deti sú vzorom pre spoločnosť

Vysvetlila, že zlatá stužka má pripomínať, že tak, ako zlato prechádza ohňom, aby sa stalo silnejším a tvrdším, podobne deti, ktoré prekonali rakovinu, prešli náročnou skúškou a stali sa preto silnejšími. Podľa Čaputovej sú vzorom pre celú spoločnosť. Pri príležitosti sobotného podujatia, ktoré po štvrtý raz zorganizovala nezisková organizácia Deťom s rakovinou, sa stretli odborníci, vyliečení pacienti a rodičia pacientov, ako aj podporovatelia združenia. Desiatkam detí, ktoré za posledný rok úspešne zvládli boj s onkologickým ochorením, odovzdali ocenenia.

Prebrali rôzne témy

Prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie Národného ústavu detských chorôb Alexandra Kolenová poukázala na to, že rodičov vyliečených pacientov, ale aj pacientov zaujímajú v súvislosti s ich ochorením rôzne témy týkajúce sa ďalšieho života po vyliečení. Ako uviedla pre TASR, tento rok rezonovali témy ako prevencia komplikácií liečby vďaka ochrane proti infekčným ochoreniam a očkovanie či psychologické aspekty liečby i obavy z recidívy ochorenia po vyliečení.

Foto: archív TASR

Vznikajú aj priateľstvá

„Význam konferencie má viacero aspektov. Pre deti je dôležité, aby cítili spolupatričnosť a stretli sa s ostatnými deťmi, ktoré si prešli rovnako náročnou životnou skúškou. Pre rodičov sú určené odborné prednášky, ktoré informujú i pomáhajú zvládať náročné životné obdobie po návrate detí do bežného života,“ uviedla. Matka sedemročného Dávida, ktorý ochorenie prekonal, Katarína Halászová pre TASR povedala, že pri liečbe jej syna postrehla, ako na oddelení vznikali aj nové priateľstvá.

Foto TASR – Michal Svítok

Pozitívne hodnotila, že nezisková organizácia počas liečby pomáhala rodičom po praktickej stránke, pre deti chystali aktivity a program, čo podľa jej slov výrazne spríjemňovalo obdobie liečby. Na symboliku zlatej stužky nadväzuje tohtoročná verejná výzva „Buďme zlatí, pomáhajme“, ktorej iniciátorom je organizácia Deťom s rakovinou. Zapojiť sa môže ktokoľvek zdieľaním fotografie s ľubovoľným zlatým prvkom na svojej sociálnej sieti s použitím heštegov #Buďmezlati a #Mesiacpovedomiaodetskejrakovine, #ChildhoodCancerAwarenessMonth.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova),

Príspevok na sociálnej sieti

Prezidentka informovala o svojom rozhodnutí aj na svojej sociálnej sieti. „September je medzinárodný mesiac povedomia o detskej rakovine, ktorého symbolom je zlatá stužka.Preto si dnes aj ja na znak solidarity pripínam Zlatú stužku, ktorá mi bude pripomínať, že tak, ako zlato prechádza ohňom, aby sa stalo silnejším a tvrdším, podobne deti, ktoré prekonali rakovinu, prešli náročnou skúškou a stali sa preto silnejšími a verím, že aj súcitnejšími. Sú vzorom pre nás všetkých.“

Najnovšie články