Rodičovské dôchodky budú oveľa nižšie. Po novom príde o najväčšiu sumu táto skupina seniorov

Kristína Hagarová

Foto: needpix

Nová vláda už neplánuje platiť rodičovské dôchodky, ktoré fungovali len rok. Nový minister chce peniaze od januára presmerovať na 13. dôchodky. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Portál TVNoviny spracoval, ktorí seniori peniaze získajú a ktorí ich zase stratia. Napríklad, dôchodkyňa Jana, ktorá vychovala dve deti, mala nárok na rodičovský dôchodok vďaka synovi, ktorý pracuje na Slovensku. Podľa jeho odvodov jej vyrátali bonus na 15 eur za mesiac. Celkovo teda dostala v máji okolo 140 eur, pričom za dcéru peniaze nedostala, lebo je v zahraničí.

Ako to bude po novom?

Od januára 2024 má rodičovský dôchodok chodiť každý mesiac, ale nová vláda mu dáva stopku. Peniaze plánuje použiť na plnú sumu 13. dôchodku, ako sľúbili pred voľbami. Priemerne dostane senior na čiastočnom 13. dôchodku asi 190 eur. Pokiaľ má dve deti s priemerným platom, na rodičovskom dôchodku získa asi 216 eur.

Seniori dostanú menej

Po zmene od januára o bonus príde, ale na plnej 13. penzii dostane asi o 200 eur viac. Nie všetci však zostanú po zmene v pluse. Tí, ktorí majú viac zarábajúcich detí, môžu peniaze aj stratiť, pokiaľ majú viac ako dve deti. Vtedy dostanú menej peňazí. Rodičovský dôchodok budú môcť dať pracujúce deti len ako 2 percentá svojich daní. To znamená, že bude asi desaťnásobne nižší, ako doteraz. Napríklad, miesto 36 eur mesačne dostane senior na rodičovskom dôchodku len 40 eur ročne.

Najnovšie články