Dieťa však môže svojmu rodičovi odoprieť nárok na rodičovský dôchodok, a to z rôznych dôvodov. Stačí, keď urobí vyhlásenie, aby mu táto dávka nebola priznaná a seniorovi nárok nevznikne. Znamená to tiež, že nedostane ani rozhodnutie. Pokiaľ má viac ako jedno dieťa a jedno z nich urobí vyhlásenie, aby rodičovský dôchodok nebol priznaný, táto skutočnosť bude uvedená aj v rozhodnutí.
Taktiež sa mohlo stať, že dieťa nesplnilo alebo prestalo spĺňať podmienku dôchodkového poistenia. Sociálna poisťovňa tak výplatu rodičovského dôchodku uvoľní vtedy, ak bolo dieťa dôchodkovo poistené v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza príslušnému kalendárnemu roku.
„Nárok na rodičovský dôchodok zaniká, ak dieťa urobí vyhlásenie, aby nárok naň zanikol. V tejto situácií nárok na rodičovský dôchodok zaniká najskôr od 1. januára kalendárneho roka, ktorý päť rokov nasleduje po kalendárnom roku, v ktorom naposledy vznikol naň nárok. Podmienkou je, aby dieťaťa toto vyhlásenie urobilo najneskôr do 31. augusta kalendárneho roka, ktorý predchádza piatemu kalendárnemu roku od posledného vzniku nároku na rodičovský dôchodok,“ informuje Sociálna poisťovňa.
Suma rodičovského dôchodku závisí od sumy vymeriavacieho základu dieťaťa, od ktorého je odvodený nárok na rodičovský dôchodok. Ak chcete vedieť, ako si vypočítate výšku vášho rodičovského dôchodku, jednoduchú kalkulačku nájdete TU.
Nahlásiť chybu v článku