Rady našich starých mamičiek sú jednoducho na nezaplatenie. Pamätáte si ešte, keď ste sa prvýkrát odsťahovali z rodičovského domu? Určite sa aspoň raz stalo, že ste volali mame alebo starej mame po nejakú radu. Priznám sa vám, mne sa to stáva ešte niekedy aj dnes. Preto som pre vás pripravila článok s trikmi, vďaka ktorým sa vaše varenie vždy podarí.
Bábovke pomôžu orechy
Bábovkovú formu môžeme pred pečením vysypať namiesto múky alebo strúhanky aj mletými orechmi. Bábovka sa neprichytí a navyše bude aj skvele chutiť.
Nadýchaný kysnutý koláč
Kysnutý koláč bude zvlášť kyprý a aromatický, ak rozmiešate droždie s cmarom.
Prskajúci olej
Pri vysmážaní sa môžeme nepríjemne popáliť striekajúcim olejom. Tuk na panvici nebude prskať, ak do panvice hodíte štipku soli.
Bylinky po ruke
Zásobníky na ľad naplníme najemno posekanými bylinkami. Zalejeme troškou vody a necháme zmraziť. Takto budeme mať bylinky vždy po ruke. Stačí vhodiť do polievky či na šalát a počkať, kým sa kocka rozmrazí.
Voňavý jablkový
Keď plátky jabĺk pred pečením naložíme na pol hodiny do bieleho vína alebo jablkovej šťavy, koláč bude ešte voňavejší.
Trené cesto
Trené cesto pekne vybehne, ak vajcia ušľahané s cukrom necháme aspoň 20 minút stáť. Potom ich pridáme do vymiešaného masla a nakoniec primiešame ostatné suroviny.
Chrumkavé zemiaky
Pečené zemiaky budú chrumkavé, ak ich pred uložením na plech obalíme v hladkej múke. Do múky môžeme pridať aj ľubovolné koreniny či strúhaný syr podľa chuti.
Papriková aróma
Jadrovník z papriky nevyhadzujme. Ak ho dáme do gázového vrecúška a dusíme či pečieme spolu s mäsom, šťava získa vynikajúcu pikantnú chuť.
Šikovné obaľovanie
Kuracie krídelká, ale aj iné mäso ľahko obalíme tak, že zmes strúhanky a korenia dáme do igelitového vrecúška. Potom doň vložíme mäso a zatrasieme. V kuchyni nebude neporiadok a kúsky budú rovnomerne obalené.
Biela ryža
Ryža bude mať snehobielu farbu, ak do nej pri varení pridáme pár kvapiek citrónovej šťavy. Vynikajúcu chuť jej dodá cibuľa, ktorú uvaríme spolu s ryžou v celku. Pekne dožlta sfarbenú ryžu získame, ak do vody, v ktorej ju varíme, pridáme kari korenie, prípadne kurkumu.
Zelenina dlho čerstvá
Ako uskladniť zeleninu, ak nemáme pivnicu, ale len byt v paneláku? Pretriedenú, nepoškodenú zeleninu s čo najmenším množstvom hliny poukladáme do tmavších vriec (hrubších, nepriesvitných, aké sa dávajú do smetných košov), konce založíme pod zeleninu, vrecia uložíme do prepraviek (aj na seba). Raz do mesiaca ich otvoríme, vyvetráme a skontrolujeme stav zeleniny. Zelenina takto vydrží do novej sezóny.
Cestoviny raz-dva
Nemusíme čakať, kým nám voda na cestoviny zovrie a bude bublať. Suché cestoviny môžeme vložiť aj do vody s teplotou 60 stupňov Celzia. To úplne postačí, aby sa cestoviny uvarili za čas, aký majú predpísaný na obale.
Náhrada za rum
Ak neobľubujeme rumovú arómu, ale koláč chceme obohatiť naloženými hrozienkami, namočíme ich do amarreta alebo čerešňového likéru.
Zamrznuté zemiaky
Primrznuté zemiaky prenesieme do tmavej miestnosti, ktorá má teplotu asi 10 stupňov Celzia a voľne ich rozložíme. „Dýchaním“ stratia časť cukru, ktorý sa v nich vytvoril. Potom ich ošúpeme a dáme do teplej vody variť. Keď voda vrie, zlejeme ju a zemiaky zalejeme novou vriacou vodou s lyžičkou octu a potom uvaríme.
zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.)
Nahlásiť chybu v článku