Seniori, ak nechcete prísť o peniaze, neurobte túto chybu. Ak spravíte toto, u lekára zaplatíte stovky eur

SITA

Foto: Pexels/Pixabay

Za celý minulý rok požiadalo Sociálnu poisťovňu o predčasný starobný dôchodok 47-tisíc žiadateľov, čo predstavuje viac ako trojnásobný nárast oproti predchádzajúcim rokom. Aj vzhľadom k týmto číslam preto prirodzene môže viac žiadateľov čakať viac ako 60 dní na pridelenie predčasného starobného dôchodku.

Dlhšie trvá posúdenie žiadateľa, ktorý mohol mať počas života aj desiatky zamestnávateľov a komplikovanejšie môže byť tiež overenie minulého zamestnania v zahraničí. Kto medzitým platí za žiadateľov o predčasný starobný dôchodok zdravotné poistenie?

Opýtali sme sa na to Ministerstvo zdravotníctva SR. „Ak inštitút predčasného dôchodku využije osoba, ktorá je zamestnaná a z tohto dôvodu dá v zamestnaní výpoveď, dovoľujeme si jej odporučiť zaevidovať sa počas obdobia posudzovania na úrade práce, kedy jej povinnosť platiť si poistné na verejné zdravotné poistenie nevznikne,“ odpovedal pre agentúru SITA komunikačný odbor rezortu zdravotníctva.

Je aj iné riešenie

Existuje ešte iné riešenie. Sociálna poisťovňa vydáva pre žiadateľov o predčasný starobný dôchodok potvrdenie o podaní žiadosti pre potreby zdravotnej poisťovne. V prípade, ak sa teda žiadateľ nezaregistruje na úrade práce, je povinný svojej zdravotnej poisťovni oznámiť vznik alebo zmenu platiteľa poistného.

Foto: unsplash

„Ak poistenec ukončil zamestnanie, čaká na priznanie dôchodku a nemá aktuálne žiadneho iného platiteľa, musí sa prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaná osoba, tzv. samoplatiteľ. A to najneskôr do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom nastala táto situácia. Napríklad, ak sa poistenec stal samoplatiteľom počas januára 2024, informáciu bol povinný oznámiť zdravotnej poisťovni najneskôr do 8.2.2024,“ vysvetľuje hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Kristína Balúchová.

Pozor na neuhradené preddavky

V prípade, ak zdravotná poisťovňa eviduje u poistenca emailový alebo mobilný kontakt, pripomenie mu už pri prvom neuhradenom preddavku, že je potrebné preddavok v stanovenej výške uhradiť. Poisťovne majú po výraznom náraste záujmu o odchod do predčasného dôchodku skúsenosť, že žiadateľ o predčasný dôchodok je evidovaný v zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ a svoje odvodové povinnosti si neplní.

Ak nemá uhradené preddavky za tri mesiace a/alebo nedoplatok z ročného zúčtovania poistného vo výške viac ako 100 eur, má nárok iba na neodkladnú zdravotnú starostlivosť a plánované ošetrenie si musí uhradiť. Zdravotná poisťovňa je povinná takého dlžníka zaradiť do zoznamu dlžníkov, ktorý je k dispozícii všetkým aj zdravotníckym zariadeniam.

Na čo máte nárok ako dlžník?

„Dlžník má nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti, ak jej predmetom je očkovanie za účelom prevencie infekčných ochorení, ako aj liečba infekčného ochorenia alebo chronického ochorenia,“ vysvetľuje K. Balúchová. Ako dodala Ivana Linetová z oddelenia komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne, minimálna výška mesačného preddavku pre zdravotné poistenie samoplatiteľa pre rok 2024 je pre osoby bez zdravotného postihnutia 97,80 eur a pre osoby so zdravotným postihnutím 48,90 eur.

O peniaze však žiadatelia o dôchodok neprídu. Následne, keď bude žiadateľom spätne priznaný predčasný starobný dôchodok, je potrebné svoju zdravotnú poisťovňu požiadať o vrátenie uhradených zdravotných odvodov. „Po priznaní starobného dôchodku nám Sociálna poisťovňa oznámi dátum odkedy sa poistenec stal dôchodcom. Zaplatené preddavky potom poistencovi vrátime, takže o žiadne peniaze nepríde,“ ubezpečuje PR špecialista zo zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.

Preddavky musí poisťovňa vrátiť

Najnovšie články