Už ostáva len posledný týždeň na to, aby si pracujúci seniori mohli prilepšiť. Netýka sa to však všetkých. Zaváži najmä výška vášho príjmu.
Ako informoval portál Finsider, pracujúci dôchodcovia zvyčajne nemusia podávať daňové priznanie a povinnosti spojené s daňami za nich jednoducho vyriešia zamestnávatelia. V niektorých prípadoch sa im však oplatí daňové priznanie podať, keďže tak dostanú od štátu takmer 500 eur.
Aké sú podmienky
Do pondelka 2. apríla majú ľudia povinnosť podať daňové priznanie. To väčšinou signalizuje výdavky navyše, no niektorí ľudia si môžu prilepšiť a týka sa to aj dôchodcov.
O tom, či je pre dôchodcu lepšie podať daňové priznanie, rozhoduje jeho celkový príjem. Ak bol totiž jeho príjem nižší ako polovica nezdaniteľnej časti základu dane, nezdaňuje sa. Ak niekto minulý rok zarobil menej, nemusí platiť žiadnu daň a ak mu nejakú daň zamestnávateľ z platu strhol, štát mu ju vráti. Musí však podať daňové priznanie.
V minulom roku tvorila nezdaniteľná časť základu dane 4 922,82 eura. Od dane je tak oslobodený zárobok do výšky 2 461,41 eura. Ak zárobok dôchodcu vlani neprekročil túto sumu, má nárok na vrátenie všetkých daní, ktoré mu zamestnávateľ strhol z platu. Napríklad, senior, ktorý minulý rok pracoval na dohodu a v hrubom zarobil 2 400 eur, môže naspäť dostať až 456 eur.
„Keďže jeho príjem nepresiahol 200 eur mesačne, neplatil žiadne odvody, zamestnávateľ mu z platu strhol len daň vo výške 456 eur,“ vysvetľuje Finsider a dodáva, že dôchodca v tomto prípade podáva daňové priznanie typu A. Presný postup, ako takéto priznanie vyplniť, nájdete TU.
Nahlásiť chybu v článku