Seniori, pozor! Od tohto dátumu môžete poberať dve dávky súčasne

SITA

Foto: pixabay

Dôchodcovia môžu od začiatku júna pri práceneschopnosti (PN) súčasne dostávať svoj dôchodok aj nemocenskú dávku, resp. náhradu mzdy od zamestnávateľa.

Súbežné poberanie oboch dávok im umožnila nedávno schválená novela zákona o sociálnom poistení. Týka sa to poberateľov starobných, predčasných starobných a invalidných dôchodkov, ak ich dočasná PN vznikla pred priznaním dôchodku. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Môžu prijímať dve dávky súčasne

Súbežne poberať dôchodok a náhradu príjmu pri dočasnej PN alebo nemocenskú dávku je tak po novom možné už aj vtedy, ak dočasná PN vznikla pred priznaním starobného, predčasného starobného a invalidného dôchodku. O priznaní dôchodku od 1. júna 2022 tým poistencom, ktorí o dôchodok už požiadali, ale k 31. máju 2022 poberali náhradu príjmu pri dočasnej PN alebo nemocenskú dávku, rozhodne Sociálna poisťovňa z úradnej povinnosti, teda automaticky.

Nvela platí od 1. júla

„Poistenci, ktorí o priznanie dôchodku nepožiadali z dôvodu, že poberali náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti alebo nemocenské, odporúčame podať žiadosť o priznanie dôchodku v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne,“ uviedla poisťovňa.

Novela zákona o sociálnom poistení od 1. júna tohto roka odstránila nerovné postavenie poistencov, na základe ktorého bol vylúčený súbeh vyplácanej náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, resp. nemocenského a starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku, ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla pred priznaním dôchodkovej dávky.

0
Komentovať