Mamičky to na Slovensku taktiež nemajú jednoduché. Rodičovský príspevok nie je vysoký a akonáhle sa chcú zamestnať, narážajú na samé problémy.
Na stránke Nekŕmte nás odpadom sa objavil silný príspevok mamičky, ktorý oslovil viac ako tisíc ľudí. Mamička priznala, že ju popri materskej nechce nikto zamestnať a väčšina ľudí preferuje vysokoškolákov. „Som matkou na materskej a ešte rok budem poberať rodičovský ktorý je dohromady 310€ mesačne. Dieťa som dala do jaslí aby som sa mohla zamestnať, keďže ceny išli rapídne hore. Už dva týždne behám po celom meste (Trnava) a zháňam si prácu, kde by som mohla pracovať,“ píše v príspevku.
Nikde ju nechcú zobrať
„A hádajte čo. Nikde neberú. Všade len študentov či vysokoškolákov, vraj aby za nich nemuseli platiť odvody. Keď som aj natrafila na nejakú prácu, išlo o prácu na zmeny ktorú si bohužiaľ nemôžem dovoliť práve kvôli tomu aby som dokázala odviesť a vyzdvihnúť dieťa z jaslí. Tak sa pýtam. Čudujete sa, že mladí ľudia nechcú mat deti? Že odchádzajú žiť do zahraničia? Všade v zahraničí sú ženy s deťmi doma maximálne rok a potom musia povinne pracovať a nemajú tam problém ani s jaslami, škôlkami či podobnými zariadeniami. Ja chcem pracovať dobrovoľne a ani to už tu nejde pokiaľ mám doma dieťa.“
Odchádza do zahraničia
Zároveň tiež upozorňuje na to, že stále sa pritom stavajú nové obchody, avšak práce nepribúda. Nechápe, prečo prácu nerozdelia medzi matky, ktoré môžu pracovať iba vtedy a študentov, ktorí môžu pracovať aj po škole poobede. „Neviem si predstaviť, že by som žila sama so synom a rozpočtom 310€ mesačne. Rozhodla som sa spýtať na prácu v zahraničí a tam nemajú vôbec problém prispôsobiť mi prácu jasličkám.“
Zo situácie obviňuje vládu
Z tejto situácie obviňuje vládu a tvrdí, že kvôli ich prístupu mladí ľudia odchádzajú za hranice, keďže im nedokážu vytvoriť lepší život. „Balím kufre a odchádzam. Slovensko milované, ako si nádherné, tak ťažký život tu je. Napísala by som aj, že posledný nech zhasne, ale to nemusím pretože čoskoro ľudia nebudú mať ani na elektriku a tak či tak nás odpoja.“
V komentároch sa ozvalo množstvo ľudí pracujúcich v zahraničí, ktorí tvrdia, že v iných krajinách sa snažia rodičom čo najviac vyhovieť. Máte takéto skúsenosti aj vy?
Nahlásiť chybu v článku