Situácia je viac než kritická a vedci súhlasia. Ročne skonzumujeme až neuveriteľných 74-tisíc mikroplastov

Gabriela Kinčoková

Foto: flickr

Celým svetom v posledných mesiacoch kolujú kampane a rôzne články o tom, ako je naša planéta plná zbytočných plastov. Postupne sa začínajú robiť opatrenia, ktoré by mohli tomuto enviromentálnemu problému zabrániť. Dôležité však je, aby každý začal od seba. Podľa vedeckého portálu iflscience sa v tele človeka nachádza až 74- tisíc mikroplastov.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Plastaway (@plastaway_org) on

Kanadskí vedci zistili, že priemerný Američan spotrebuje za rok 1 314 000 kalórií, 69 kilogramov cukru a viac ako 74 000 mikročastíc plastov. Tieto čísla uverejnili vo svojej štúdii, ktorá bola uverejnená v časopise Environmentálne vedy a technológie. Počas vypracovania tejto štúdie sa pozreli na 26 štúdií, ktoré sa zaoberali identifikáciou mikroplastov v rybách, mäkkýšoch, v pridaných cukroch, v alkohole či v balenej vode. Mikroplasty sú malé čiastočky plastov, ktoré sa oddelili od väčších kusov a boli nájdené takmer všade od pláží na Antarktíde až po najhlbšie dná morí. Najviac za posledný rok ľudí poburuje, koľko plastov sa nachádza v samotných telách nevinných morských živočíchov. Vedci odhadujú, že človek, ktorý pravidelne konzumuje morské plody a ryby môže nevedomky zjesť až 11 000 mikroplastov ročne.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ocean.now (@ocean.now) on

Vedci tiež prichádzajú s informáciou, že počet mikroplastov vo vašej strave sa bude líšiť, pretože je ovplyvnený rôznymi faktormi ako je napríklad vek, pohlavie a osobné preferencie. Všeobecné výsledky však ukazujú, že bežný človek skonzumuje tak 74 000 až 121 000 plastových častíc za rok. Z toho 39 000 až 52 000 predstavuje to, čo skonzumujete. Samotný výsledok nie je však úplne jasný. Niektoré tieto mikroplasty sú také malé, že sa nedokážu dostať do ľudského tkaniva a teda nevypúšťajú do tela toxické látky.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Craghoppers (@craghoppersofficial) on

„Táto správa poskytuje alarmujúce údaje o širších dôsledkoch znečistenia planéty. Je to veľmi vážna situácia, ktorá nie len znečisťuje našu planétu a oceány ale rovnako ovplyvňuje našu potravu a vodu, ktorú pijeme,“ uviedla vo vyhlásení Thavamani Palanisami, vedúca pracovníčka pre Global Centre for Environmental Remediation, univerzity V meste Newcastle.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maja Lunde (@maja.lunde) on

„Plasty sú v našom životnom prostredí vážnym environmentálnym problémom. Príroda doslova umiera pod ťažobou plastov. Pokiaľ ide o plasty v ľudskej strave, neexistuje v súčastnosti žiadny dôkaz o tom, že je to pre ľudské zdravie negatívne,“ povedala Lauren Roman pre scimex.org. Potrebné je však aj pripomenúť, že termín mikroplastov nie je až tak prebádaný, keďže sa jedná o problém súčasnosti.

Nezostáva nám nič iné len sa poriadne zamyslieť nad tým, či nám plasty stoja za to, aby sme postupne zdevastovali miesto, na ktorom žijeme a to je naša planéta Zem. Nie je nič lepšie, než začať od seba bez ohľadu na to, že ľudia vo vašom okolí plasty stále používajú.

Najnovšie články