Keď sa povie „tekvica“, mnoho ľudí ohrnie nos. Pripomenie nám to tekvicové prívarky z jedálne na základnej škole a radšej tento pokrm slušne odmietneme. To však nie je prípad hokkaido tekvice, ktorá má krásne sýtu oranžovú farbu a je skvelá pečená, no polievka z nej je ešte lepšia.
Ak si chcete osladiť život, určite vyskúšajte recept na túto jednoduchú čokoládovú nepečenú tortu.
Posledné týždne sa počasie akosi častejšie mení. Jedného rána som sa nadýchla a vedela som, že jeseň je už za rohom. Jeseň je moje najobľúbenejšie ročné obdobie, čo sa aj jedla týka. Snažím sa pripravovať polievky, ktoré zahrejú a majú dostatok vitamínov. Nie je nič lepšie, ako prísť večer domov po upršanom dni a zahriať sa trochu korenistou, no výbornou polievkou, nemám pravdu? Polievka z hokkaido tekvice nie je len o tom, že uvaríte tekvicu, rozmixujete ju, pridáte smotanu a hotovo. Snažila som sa nájsť recept, ktorý bude niečím výnimočný. Sami posúďte, či sa mi to podarilo. Teraz už len stačí ísť na záhradku alebo na trh, vybrať si peknú tekvičku a môžete sa pustiť do varenia.
Budete potrebovať:
tekvicu hokkaido
kurací vývar
zázvor
trochu korenia kari
muškátový oriešok
maslo
kokosové mlieko
soľ
korenie
šťava z citróna alebo limetky
čerstvé bylinky
Pred tým, než začnete:
V prísadách je uvedený kurací vývar. Chcela by som vám teda povedať niečo o tom, prečo nepoužívam pri varení bujón. Áno, s bujónom je varenie jednoduché a rýchle. Dodáva jedlu chuť. Ja som sa asi pred rokom rozhodla, že namiesto toho budem používať klasický slepačí, alebo ak chcete, kurací vývar. Viem čo obsahuje, je to ten najlepší liek na všetko a mám istotu, že sa v ňom nenachádzajú žiadne pridané chemické látky a éčka.
Mám pre vás navyše trik, ktorý by sa vám mohol do budúcna hodiť. Ide o to, ako uvarený vývar skladovať. Ja kurací vývar pripravujem aj 4 až 5 hodín. Následne časť dám do klasických sklenených pohárov, ktoré putujú do chladničky. Naplním si aj formu na ľad, čo je absolútne úžasné, pretože ak potrebujete len trošku vývaru na rozriedenie omáčok, máte ho vždy po ruke. Vývar vám vydrží v chladničke aj dva týždne, no ak varíte každý deň ako ja, tak sa ani nenazdáte a je fuč. Myslím, že celkom skvelý trik s tou formou na ľad, čo myslíte? Teraz už ale späť k receptu.
Postup:
Tekvicu hokkaido si ošúpeme a nakrájame na kocky. Vložíme ju do kuracieho vývaru a varíme približne 10 až 15 minút. To, koľko vývaru dáte, záleží na tom, akú hustú polievku chcete mať. Tekvicu tiež môžete upiecť a urobiť si pyré, ktoré následne do vývaru pridáte.
Na panvici si speníme maslo a pridáme trošku pokrájaného zázvoru, trošku muškátového orechu a korenia kari. Všetko to podusíme a na záver vlejeme trochu kokosového mlieka, ktoré ja používam namiesto smotany a dodá polievke skvelú exotickú chuť. Chvíľu povaríme.
Vývar s tekvicou odstavíme a tekvicu rozmixujeme pomocou ponorného tyčového mixéru. Pridáme soľ, korenie a zmes s kokosovým mliekom. Ešte raz to celé poriadne rozmixujeme. Na záver môžeme pri servírovaní pridať tekvicové semiačka, tekvicový olej, alebo čerstvé bylinky, ako napríklad petržlenovú vňať či bazalku a trochu citrónovej šťavy.
Verím, že vás táto polievka zahreje tak ako mňa. So zázvorom opatrne, stačí ak pridáte kúsok, ktorý bude vo veľkosti vášho palca. Skvelá vitamínová bomba, po ktorej sa vám navyše choroba bude oblúkom vyhýbať. Dobrú chuť.
Máte radi sezónne recepty? Určite sa môžete tešiť na ďalšie. Dajte nám v komentároch vedieť, ktorý je váš najobľúbenejší.
babskeveci.sk (Lucia M.)
Nahlásiť chybu v článku