Mnohí rodičia sa trápia, keď ide o zdravie ich detí. Hlavne vtedy, keď nevedia, o čo vlastne ide a majú akýsi blok opýtať sa lekára niečo, čo by možno mohlo vyznieť hlúpo alebo prehnane starostlivo. Našťastie však existujú pediatri, ktorí sa ochotne vyjadria aj k tým najjednoduchším otázkam.
Pediatrička Maria Makarshina pracuje 20 rokov ako pediatrička v Petrohrade, v Rusku a práve ona sa rozhodla, že na portáli Bright Side poskytne informácie všetkým rodičom, ktorí sú zo starostlivosti o svoje dieťa trochu zmätení.
Keď dieťa bolí hrdlo
Keď je hrdlo dieťaťa červené, znamená to, že sa rozširujú cievy a sliznice sú jasnejšie ako obvykle. Môže to byť príznak zápalu, avšak, zásah je potrebný až vtedy, keď existujú ďalšie príznaky.
- Bolesti v krku a problémy s prehĺtaním slín môže spôsobovať akútna angína
- Neustále bolesti v krku, nezávisle od prehĺtania. V takomto prípade je nevyhnutné navštíviť lekára.
- Mierne bolesti v krku po dobu dvoch alebo troch dní je v poriadku, pokiaľ dieťa pije a neodmieta jedlo. Vtedy je potrebné len niečo na zmiernenie príznakov, napríklad spreje alebo pastilky.
Pri zmene farby hrdla teda nie je potrebné hneď panikáriť a vidieť v tom niečo iné.
Základné pravidlá pre horúčku
Keď má dieťa teplotu, základom je jednoznačne pitný režim. Práve to je dôležité, keďže telo pri zvýšenej teplote musí zostať hydratované. Podľa pediatričky je dôležité, aby sa to nepreháňalo s liekmi na zníženie teploty. Tie sa väčšinou podávajú len preto, aby sa znížilo nepohodlie dieťaťa, čiže aby ho to upokojilo. Vždy je dôležité riadiť sa pokynmi na letáku od lieku alebo sa radšej informovať u lekára.
Ako na zapchatý nos?
Keď chcete, aby sa vášmu dieťaťu lepšie dýchalo, musíte úplne odstrániť hlien. Pri malých deťoch sa väčšinou používa odsávačka, no pri starších je dôležité dohliadať na pravidelné utieranie nosa, keďže cez hlien sa do tela môže dostať množstvo vírusov a baktérií. Ak sa dieťaťu nedá dýchať, môžete použiť kvapky, vždy si však musíte dávať pozor, aby ste to neprehnali s dávkovaním. Je dobré, keď dieťaťu nos natierate mastičkou, ktorá zmierni bolesť pri utieraní hlienov, hlavne vtedy, keď je okolie nosa suché a boľavé.ä
Prečo má dieťa kruhy pod očami?
Ak má vaše dieťa kruhy pod očami, môže to naznačovať nejaké ochorenie, ak však neprejavuje žiadne iné príznaky, kruhy pod očami môže mať hneď z niekoľkých dôvodov.
- Fyziologické vlastnosti, teda že koža je tenká, zvyčajne má rovnaký problém otec alebo matka.
- Ak sa v noci často budí a plače, môže to spôsobiť opuchy a v dôsledku toho má ráno kruhy pod očami.
- Nedostatok spánku, dlhý čas strávený pri počítači alebo pri televízii, no taktiež nedostatok pohybu a čerstvého vzduchu. Kruhy pod očami však môže spôsobiť aj stres.
Keď je dieťa stále choré
Akonáhle začne dieťa chodiť do škôlky, môžete si všimnúť, že sa stane, že je veľmi často prechladnuté a má nádchu. Keď máte takýto problém, väčšinou to spôsobuje imunitný systém. Ak ho chcete nejako posilniť, môžete sa obrátiť na vitamíny, ale skúsiť aj svoje dieťa mierne otužovať, aby ho neskolila bežná choroba.
Poruchy spánku
Poruchy spánku sa často pozorujú u detí, ktoré sú staršie ako 18 mesiacov. Niekedy sa náhle prebudí a začne plakať bez toho, aby ho niečo trápilo či bolelo, trvá to aj niekoľko minút a jediné, čo musíte urobiť, je dieťa upokojiť. Väčšinou tieto stavy miznú vo veku päť rokov. Ďalším typom je strach v noci, ktorý vrcholí vo veku 4 až 12 rokov. Dieťa sa vtedy zobudí s hlasným krikom, je dezorientované, väčšinou sa rýchlo upokojí a ráno si nič nepamätá. Od 8 do 12 rokov sa zase vyskytuje námesačnosť. Tieto poruchy bývajú spravidla veľmi zriedkavé, no ak sa opakujú veľmi často, je dobré vyhľadať odborníka.
Nahlásiť chybu v článku