Spálené hrnce a priškvarený tuk po varení nie je ničím neobyčajným. Rokmi sa na hrnce po troške usadzuje odolná vrstva spáleniny, ktorá aj po starostlivom a usilovnom drhnutí nie a nie zísť dole. V takých prípadoch prichádzajú na rad chemické prostriedky z drogérie, ktoré ale nie sú najšťastnejším riešením. Vytvorte si skvelý čistiaci prostriedok aj doma a jeho účinok vás skutočne ohúri.
[pit-pin url=“https://www.pinterest.co.uk/pin/291045194651852583/“ size=“large“]
Čistiace prostriedky, ktoré poznáme z reklám, sľubujú zaručený účinok, s ktorým možno budeme spokojní, no preštudovanie zloženia takýchto produktov by nás až tak nenadchlo. Vyhnite sa kúpe predražených, nekvalitných alebo „chémiou“ prešpikovaných prostriedkov a vytvorte si doma svoj vlastný čiastiaci zázrak. Výrobky z obchodov dokonca často obsahujú abrazívne častice, ktoré môžu poškriabať čistený povrch a naše nové hrnce po vyčistení získajú zopár šrámov navyše.
[pit-pin url=“https://www.pinterest.co.uk/pin/443182419572259116/“ size=“large“]
Príprava takéhoto prostriedku je skutočne veľmi jednoduchá a postačia vám len 2 suroviny – peroxid vodíka a jedlá sóda a jedna nádoba (najlepšie sklenená a uzatvárateľná).
Trojpercentný peroxid vodíka kúpite v každej lekárni a pri jeho kúpe si nemusíte siahnuť hlboko do vrecka. Dokáže nahradiť čistiace prostriedky a plní aj úlohu bielidla. Sóda bikarbóna je v kuchyni stálicou nielen ako náhrada prášku do pečiva, využívame ju i počas zažívacích ťažkostí. Je vhodná aj na čistenie rôznych povrchov a množstvo receptov na výrobu čistiacich prostriedkov obsahuje práve jedlú sódu ako základnú zložku. Tieto dve ingrediencie spolu vytvárajú hotový zázrak, o čom vás presvedčí i nasledujúci recept.
Budeme potrebovať:
2,5 dielov sódy bikarbóny
1 diel peroxidu vodíka
uzatvárateľnú sklenenú nádobu
Postup:
Podľa toho, aké množstvo čistiacej pasty chcete vytvoriť, si vyberte odmerku, ktorou budete sódu a peroxid dávkovať. Použiť môžete napríklad decový pohárik. Dva a pol pohárika sódy bikarbóny zmiešajte s jedným pohárikom peroxidu vodíka. Vzniknutú pastu naneste na pripálený povrch hrnca alebo panvice a nechajte chvíľu pôsobiť. Pri veľmi silnom a odolnom znečistení alebo pripáleninách použite napríklad zubnú kefku a miesto ešte dočistite. Následne pastu opláchnite pod prúdom vody a umyte klasickým prípravkom na riad. Vaše hrnce sa budú lesknúť ako nové!
[pit-pin url=“https://www.pinterest.co.uk/pin/171559067027304812/“ size=“large“]
Tento prostriedok využijete aj na špinavý sporák, dokonca ním môžete vyčistiť aj pripálenú mastnotu v rúre alebo vydrhnúť mikrovlnku. Poradí si s každým druhom špiny a bude vás to stáť len zopár centov. Výhodou je i to, že zložky tohto čiastiaceho prostriedku nie sú toxické a nedráždia dýchaciu trubicu, ako je to pri mnohých prostriedkoch kúpených v obchode.
zdroj: babskeveci.sk (Jana L)
Nahlásiť chybu v článku