Stalo sa tak, keď začali povinne nosiť rúška. V tejto krajine klesol počet nakazených až o 90 %

Hyriaková Kristína

Foto: pxhere

Počet prípadov ľudí nakazených COVID-19 v Rakúsku klesol z 90 prípadov na 10 prípadov na milión obyvateľov. Stalo sa tak len dva týždne potom, čo vláda žiadala od každého, aby od 6. apríla nosil na tvári rúško.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál Sciencetimes. Podľa niekoľkých ďalších portálov sa v Rakúsku zdanlivo podarilo zvrátiť krízu tým, že sa rúška alebo akákoľvek ochrana tváre, stalo povinným po náraste nakazených. To však bolo v rozpore s tým, čo tvrdila vláda Spojeného kráľovstva, ktorá svojim občanom povedala, že popiera účinnosť rúšok, ak ich používa široká verejnosť.

Foto: TASR/AP

Podcenili Briti situáciu?

Podľa Public Health England však nosenie masky môže šíriť vírus. Argumentujú tým, že ľudia sa viac dotýkajú tváre, keď majú na tvári masku a tým sa zvyšuje šanca, že osoba vírus získa. „Ľudia ich tiež nosia oveľa dlhšie, ako je vhodné, čo spôsobuje, že sú vlhké, nehygienické a sú ideálnym prostredním na rozmnožovanie baktérií.“ 

Inšpiratívne Česko aj Slovensko

Foto: TASR/AP

Čo sa týka Česka a Slovenska, portál informuje o tom, že ako jedny z prvých krajín sme zaviedli povinné rúška, čím sme znížili mieru infekcie na jedného obyvateľa. Podľa výpočtov teda bolo infikovaných 63 Čechov na 100 000 obyvateľov a zomrelo menej ako dvaja zo 100 000 obyvateľov. Na Slovensku je to pritom ešte menej, koronavírus chytilo 21 zo 100 000 ľudí a zomrelo 0,2 zo 100 000 ľudí.

Rozdiel v prístupe USA

V porovnaní s Britániou je to oveľa menšie číslo, keďže tu bolo nakazených 182 zo 100 000 ľudí a zomrelo 25 zo 100 000 ľudí. Podľa portálu Telegraph je veľkou chybou USA, ale aj iných európskych krajín fakt, že ľudia nenosia rúška. Uviedol to George Gao, generálny riaditeľ Čínskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. „Vírus sa šíri kvapôčkami a blízkym kontaktom. Práve preto na sebe musíte mať rúško. Keď hovoríte, z vašich úst vždy vychádzajú kvapôčky,“ povedal.

Čo na to WHO?

Foto: TASR/AP
COVID-19 sa šíri rýchlo, pretože tieto kvapôčky môžu zostať vo vzduchu a cestovať. Samotné rúško šírenie choroby nezastaví a podľa WHO ani nezabránia ľuďom, aby koronavírus chytili.

Musí to byť kombinované so správnou hygienou rúk a taktiež aj ďalšími preventívnymi opatreniami. Ak však má osoba kašeľ a horúčku či ťažkosti s dýchaním, rúško by mala mať na sebe vždy. Nedá sa však poprieť to, že krajiny, ktoré zaviedli povinnosť nosiť rúška, majú oveľa menej nakazených.

USA, Taliansko a Španielsko majú viac ako 100 000 ľudí, ktorí sú pozitívny na COVID-19, kým ázijské krajiny, ktoré majú povinnosť nosiť rúška, ich majú menej. Hongkong a Singapur majú menej ako 1 000, zatiaľ čo Japonsko má takmer 3 000.

Najnovšie články