Štát chystá veľkú zmenu, ktorá by mala pomôcť Slovákom. Táto vec má ľuďom priniesť vyššie dôchodky

Kristína Hagarová

Foto: pixabay

Minister práce Milan Krajniak informoval o zmenách v 2. dôchodkovom pilieri, ktoré by mali ľuďom priniesť vyššie dôchodky. Od januára budúceho roka sporiteľom predpíše, ako majú investovať.

Informoval o tom portál TVnoviny. Štát sa podľa všetkého nechce prizerať na to, ako peniaze prerábajú v nevýnosných fondoch, kde si šetrí až milión Slovákov. Tie dokonca minulý rok skončili so záporným hodnotením a analytici už dlho upozorňujú na problém. Rezort práce preto prichádza s návrhom, aby ľuďom, ktorí od Ficovej zmeny nehýbali s úsporami, automaticky preniesli do fondov, ktoré budú viac vynášať.

Veľké zmeny

Zahrňovať by to malo skoro 600-tisíc sporiteľov  do 54 rokov. V prospech akcií by sa presunuli až 3 miliardy eur. Stratégia podľa veku presne povie, koľko má mať sporiteľ investované. Vyše milión ostatných sporiteľov, ktorí majú nad 54 rokov alebo v posledných rokoch robili vo svojom 2. pilieri zmenu, nebudú do zmeny zahrnutí. Zistia však, či šetria rizikovo alebo opatrne.

Podľa ministerstva by vďaka navrhovaným zmenám mali ľudia z 2. piliera dostať vyššie dôchodky. Návrh ide do pripomienkovania a je pravdepodobné, že sa o ňom bude vo veľkom diskutovať.

0
Komentovať