Štúdia poukázala na to, prečo je vzťah babičky a jej vnúčat výnimočný. Ich puto je dokonca silnejšie než s vlastnými deťmi.
Vedci sa snažili zistiť viac o tom, čím je vzťah starej mamy s vnúčatami taký výnimočný. A ukázalo sa, že základom tejto dynamiky je komplexná biológia. Staré mamy sa pritom správajú k svojim vnúčatám inak ako k vlastným deťom a vytvárajú si s nimi jedinečné puto. Píše o tom portál TODAY.
Skúmali vzťahy babičiek s ich deťmi a vnúčatami
V štúdii, publikovanej v časopise Proceedings of the Royal Society B, sa skupina antropológov a neurovedcov spojila, aby preskúmala vzťahy 50 babičiek s ich deťmi a vnúčatami. Aby tak urobili, ukázali babkám fotografie ich detí, ich vnúčat, dospelého človeka, ktorého staré mamy nepoznali, a dieťaťa, ktoré nepoznali, pričom im monitorovali mozgovú aktivitu funkčnou magnetickou rezonanciou.
Účastníci tiež vyplnili dotazníky o ich vzťahoch so svojimi vnúčatami, vrátane informácií o tom, do akej miery sa zapájajú do opatrovateľských aktivít.
Ich výsledky priniesli nové zaujímavé informácie, ktoré prispievajú k nášmu chápaniu spôsobu, akým fungujú rôzne typy empatie vo vzťahoch starých mám s ich deťmi v porovnaní s ich vnúčatami, povedal pre TODAY James K. Rilling, hlavný autor a profesor antropológie, psychológie a behaviorálnych vied na Emory University.
Nahlásiť chybu v článku