Táto európska krajina mení históriu: Menštruačné vložky a tampóny začnú rozdávať zadarmo

Kristína Hagarová

Foto: Twitter (Girlguiding Scotland)/Wolfmann / CC BY-SA

Škótsko sa má stať prvou krajinou, ktorá bude poskytovať bezplatné menštruačné hygienické pomôcky. Platí to od pondelka, 15. augusta 2022.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Tyla, od tohto dátumu musia vzdelávacie zariadenia aj zastupiteľstvá poskytovať zadarmo menštruačné tampóny a vložky tým, ktorí ich potrebujú. Zákon bol schválený ešte v roku 2020 a navrhla ho Monica Lennon, ktorá posledných 6 rokov vedie kampaň za ukončenie chudoby.

Zákon je už v platnosti

„Som hrdá na to, že som bola priekopníčkou zákona o týchto produktoch. Pozitívne zmeny v Škótsku ovplyvňujú celý svet. Miestne orgány a partnerské organizácie tvrdo pracovali na tom, aby sa zákonné právo a prístup k týmto produktom stali samozrejmosťou. Som vďačná im a tisíckam ľudí, ktorí sa zapojili.“

„Toto je ďalší veľký míľnik pre dobových bojovníkov za dôstojnosť a hnutia, ktoré ukazujú rozdiel, aký môžu priniesť progresívne a odvážne politické rozhodnutia,“ povedala. Podľa nej tiež kríza životných nákladov prevláda a mnohí ľudia nemajú prístup k hygienickým produktom. Od teraz majú povinnosť poskytovať menštruačné prostriedky tým, ktorí ich potrebujú.

Odstraňuje sa chudoba

Podľa ministerky pre sociálnu spravodlivosť Shony Robison je prístup k týmto produktom základom rovnosti a dôstojnosti, pričom odstraňuje finančné prekážky. Kvôli finančnej kríze tvrdí, že je to dôležitejšie, než kedykoľvek predtým.