Táto európska krajina urobila obrovský krok: Pre každú ženu do 25 rokov zaviedla bezplatnú antikoncepciu

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Francúzsko urobilo neuveriteľný krok. Všetky ženy do 25 rokov budú mať k dispozícii antikoncepciu zadarmo. Cieľom je docieliť, aby mali mladé ženy kontrolu nad otehotnením a nemuseli prestať brať antikoncepciu len preto, lebo si ju nemôžu dovoliť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál France 24, nezahŕňa to len klasické tabletky, ale aj vnútromaternicové teliesko, antikoncepčné náplaste a ďalšie metódy ochrany. Niekoľko európskych krajín, Belgicka, Nemecka, Holandska a Nórska, poskytuje bezplatnú antikoncepciu pre dospievajúcich. Vo Francúzsku bola antikoncepcia pre dospievajúcich zadarmo aj predtým, avšak rozhodli sa to rozšíriť na ženy do 25 rokov.

Zlepšenie finančnej situácie

Rozhodli sa tak hlavne kvôli prieskumom, ktoré poukázali na pokles užívania antikoncepcie najmä z finančných dôvodov. Tento krok je súčasťou série opatrení, ktoré prijala vláda prezidenta Emmanuela Macrona s cieľom posilniť práva žien a zmierniť chudobu mládeže. Ženám dajú možnosť sa chrániť pred neželaným tehotenstvom a zároveň nezaťažia ich peňaženku.

Samozrejme, ako aj v iných krajinách, toto opatrenie sa dostáva pod útok strán založených na náboženských tradíciách. Poľská konzervatívna vláda výrazne obmedzila prístup k núdzovej antikoncepcii ako súčasť svojej vojny proti nej.

Najnovšie články