Tento článok vám podrobne ukáže, podľa čoho a ako vás ľudia súdia na základe výzoru vašej tváre

Michal Blaško

Nehovorte mi, že ste nikdy nesúdili človeka podľa výzoru. Každý z nás sa snaží vyzerať čo najlepšie, aby na okolie zapôsobil a aby ho zobralo hneď medzi seba. Jediná vec, čo však veľmi ovplyvniť nevieme, je výzor našej tváre. Teda ak neberieme do úvahy make-up u dievčat alebo plastickú chirurgiu. Ako často ste sa už zamýšľali nad tým, či sa svojmu okoliu páčite alebo či sa páčite nejakej konkrétnej osobe? Veď jedna z prvých vecí, ktorú si u danej osoby všimnete, je tvár. Aj napriek tomu, že sa hovorí, že súdiť knihu podľa obalu je hlúposť, robí to každý. 

Vedci nikdy nespia, a preto sa zamerali aj na túto problematiku. Konkrétne tím profesora psychológie Alexandra Todorova na Univerzite Princeton. Ten v laboratórnych testoch vygeneroval na počítačových softvéroch rôzne tipy tvárí ľudí a ich črty, na základe ktorých vnímame u človeka atraktivitu, dôveryhodnosť a iné vlastnosti.

Každý človek si detskú tvár spája s fyzickou slabosťou, naivitou, podajnosťou, úprimnosťou či láskavosťou. Ženy sa tejto detskej tvári podobajú väčšinou viac než muži, a preto ich vnímame úplne inak.

tlab.princeton.edu
tlab.princeton.edu

Neutrálne tváre často pripomínajú emotívne výrazy. Nahnevané tváre sú častokrát vnímané ako menej sympatické, menej dôveryhodné, pôsobia nepriateľsky a ohrozujúco, zatiaľ čo pre šťastný výraz tváre platí úplný opak.

Flickr/Tim Green
Flickr/Tim Green

Todorov modeloval tváre na základe toho, ako na už vymodelované tváre reagovali študenti tejto univerzity. Aby sa vyhol otázke rasy, modeloval len tváre ľudí bielej pleti. Zameral sa hlavne na vlastnosti ako atraktivita, extroverzia, sympatickosť, bojazlivosť či dôveryhodnosť. Na základe toho vytvoril nasledujúce modely tvárí.

tlab.princeton.edu
tlab.princeton.edu

Tieto tváre sú rozdelené zľava doprava podľa toho, aká veľká je miera ich atraktivity. U mužov platí to, že čím majú tmavšiu farbu pleti, tým sú pre okolie viac atraktívnejší.

tlab.princeton.edu
tlab.princeton.edu

Na nasledujúcich tvárach môžeme vidieť tváre zvyšujúcej sa extroverzie zľava doprava. Sú spojené s rysmi ako šírka tváre, podobnosť a úsmev.

tlab.princeton.edu
tlab.princeton.edu

Tu zas vidíme, ako sa zľava doprava zvyšuje sympatickosť. Čím viac sa človek usmieva, tým je viac sympatickejší.

tlab.princeton.edu
tlab.princeton.edu

Nasledujúce tváre zľava doprava zobrazujú akýsi výraz ohrozenia. Je zrejmé, že človek, ktorý sa tvári viac bojazlivo ako ten, čo sa tvári drsne, je nám sympatickejší oveľa viac.

tlab.princeton.edu
tlab.princeton.edu

Ktorej tvári by ste verili najviac? Asi tej vpravo, však?

tlab.princeton.edu
tlab.princeton.edu

Takto môžeme vidieť, ako môže byť jedna tvár digitálne upravovaná tak, aby vyzerala úplne rôzne. Na základe nich ďalej vedci pokračovali v ďalšej práci a poznatky využili pri bežných tvárach ľudí.

Walker, Mirella and Thomas Vetter 2016
Walker, Mirella and Thomas Vetter 2016

Počas výskumu zistil, že ľudia reagujú pozitívne na také tváre, ktoré sú im podobné. Ľudia hodnotili rôzne tváre na základe dôveryhodnosti, a z tohto testu vyšiel práve tento poznatok.

Vedeli ste, že ľudia posudzujú podľa tváre aj to, či ste kriminálnik alebo či máte čisté svedomie? V hornej časti obrázku môžete vidieť, to, ktorý človek je podľa výskumu viac náchylný na kriminalitu a v dolnej časti obrázku zas takých ľudí, ktorí vyzerajú tak, že čisté svedomie dobré úmysly mať nebudú, a naopak.

"Cognition and Emotion"
„Cognition and Emotion“

Štúdia ukázala, že tváre nás neuveriteľne ovplyvňujú. Až do takej miery, že si podľa nich vyberáme to, koho ideme voliť, komu prenajmeme svoj byt či komu predáme svoj bicykel a dokonca tvár niekedy ovplyvní aj výšku trestu daného človeka na súde.

Aj napriek tomu, že tvár nám môže o človeku niečo napovedať, Todorov tvrdí, že ľudia majú tendenciu vysvetliť si pod ňou úplne nesprávne závery alebo preceniť tie skutočné. A spoločenské predsudky túto teóriu iba potvrdzujú. Preto na záver asi ostaneme pri starom známom: „Nesúď knihu podľa obalu.“

Pozri aj: BÝVATE ČASTO DLHO DO NOCI HORE A RÁNO VYSPÁVATE? MOŽNO SI ANI NEUVEDOMUJETE, AKÚ MÁTE VÝHODU

zdroj: iflscience.com

Najnovšie články