Kvet, ktorý záhradníci nazývajú aj fialové slnko, si získa srdce každého milovníka jari. Ich veľkoleposť však vyvoláva u záhradkárov taký rešpekt, že sa ho boja sadiť. Hortenzia je však nenáročná, jemná a schopná prežiariť každú jednu záhradu. Na jej pestovaní nie je nič ťažké.
Skvost medzi kvetmi má svoje korene v dávnej minulosti. Hovorí sa, že popularitu získala ešte za čias Svätej ríše rímskej. Neskôr ju botanici premenovali. Hydrangea alebo „nádoba s vodou“ miluje vlhkosť. V Japonsku ju nazývajú „fialové slnko“ alebo adzisay.
Hortenzie v záhradke
Kvety hortenzie rastú v zhlukoch, najprv vyzerajú ako krík, neskôr dokážu dorásť až do veľkosti malého stromu. Každopádne sú prekrásnou ozdobou každej záhrady a bez výnimky ju môžete mať aj vy. Kvitnúť začínajú už na jar a tešia oči svojich majiteľov až do jesene. V zime vydržia aj vonku. Ak sa rozhodnete pre kráľovnú záhrad, radosť vám môže robiť aj desať rokov. V tomto článku vám prinášame všetky užitočné rady na to, aby ste si ich mohli zasadiť rovno zajtra.
Pestovanie hortenzie
Väčšinou vídavame hortenzie s bielymi kvetmi, no môžu mať aj celkom inú farbu. Všetko závisí od pH pôdy, v ktorej rastie. Pri neutrálnom pH pôdy bývajú hortenzie biele alebo béžové. V alkalickejších pôdach sú ružové a v kyslých modré.
Farbu hortenzie však dokážete ovplyvniť aj sami. Ak chcete mať v záhradke všetky farby hortenzií, stačí tomu prispôsobiť pôdu. Kompozícii viacfarebných hortenzií si síce vyžaduje trošku viac času, ale v princípe nejde o nič ťažké.
Hortenzie milujú vodu. Krásnymi kvetmi sa vám zaručene odvďačia, keď do ich blízkosti dáte samozavlažovacie zariadenie. Ak im ho nedáte, nezabúdajte ich pravidelne polievať.
Rastlina má rada rozptýlené slnečné svetlo až polotieň, preto ju nikdy nesituujte na slnečný výpek, pretože sa môže ľahko stať, že v lete bude po nej. Pri pestovaní hortenzie dbajte a na ich vyváženú „stravu“. Ak pôdu prekrmujete organickou hmotou, nemajte priveľké očakávania. Hortenzia vám môže, ale nemusí vykvitnúť. Majú radšej prirodzené prostredie a nekamarátia sa ani s dusičnanmi. Ak teda chcete rastlinu pohnojiť, hnojte len mierne na jar a viac ju nechajte odpočívať. Vtedy bude najkrajšie rásť.
Aj keď hortenzia vydrží aj zimu, je nutné jej k tomu pomôcť. Aj odolnejšie odrody potrebujú v zime trochu zahriať, takže im pripravte na zimu jednoduchý prístrešok alebo ak ich pestujete v kvetináči, ukryte ich pre istotu do pivnice.
Mimochodom, ak si zasadíte hortenziu popínavú, máte lepšie vyhliadky na ochranu proti škodcom a ochoreniam. Popínavé hortenzie sú spravidla odolnejšie ako ich ostatné kamarátky.
Pri starostlivosti o hortenzie je dôležité včas odstrihávať zvädnuté kvety. Čím častejšie budete odstraňovať staré kvety, tým sviežejšia a bohatšia bude nádielka tých ďalších. Pre maximálne pohodlie rastlinky predpripravte pôdu tak, aby bola hlavne bohatá na živiny. Ak tieto podmienky hortenzia bude mať, vaša záhrada bude krásna najmä vďaka jej očarujúcim a podmanivým kvetom.
Hortenzia je rastlina, ktorá sa vám za starostlivosť odvďačí vo veľkom a vy nikdy neoľutujete, že ste si ju zasadili. Vyskúšate to? Dajte nám vedieť v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku