Tipy a triky na vlasy

Mary

Všetky snívame o krásnych dlhých vlasoch, ktoré budú mať stály objem a krásny lesk. Mnohé z nás však majú vlasy slabé a takmer bez objemu. Môže za to nie len genetika ale aj každodenná starostlivosť, ktorú našim vlasom poskytujeme. Niektoré veci robíme automaticky bez rozmýšľania, ale majú zásadný vplyv na zdravie našich vlasov. 

Článok pokračuje pod videom ↓
vlasy 1
pixabay.com

Pripravili sme si pre vás niekoľko zaručených trikov, ktoré nie len, že pomôžu vašim vlasom ale zároveň budú lesklejšie, pevnejšie a v neposlednom rade aj hustejšie.

Umývanie vlasov

Pri umývaní vlasov robí veľa žien chyby, ktoré zabraňujú vašim vlasom prirodzenému rastu. Či už je to časté umývanie, nesprávna technika alebo používanie nevhodnej kozmetiky, všetky tieto faktory vplývajú na zdravie vlasov a pokožky.

vlasy 2
pinterest.com

Vlasy si neumývajte príliš často. Každá máme inú štruktúru vlasov, inú farbu, inú hustotu a v neposlednom rade aj iné premastenie pokožky. Samozrejme sú ženy, ktoré si musia vlasy umývať každý deň práve kvôli zvýšenej aktivite mazových žliaz. Ak ale tento problém nemáte, nerobte to. Častým umývaním totiž zbytočne odstraňujete prirodzený maz z pokožky hlavy, ktorý je potrebný pre dobrý rast a výživu vlasov.

Používajte šampóny bez obsahu sulfátov. Sulfát je totiž látka, ktorá je pre vlasy najviac škodlivá, ktorá ničí pružnosť a silu vlasu.

Aspoň raz mesačne použite na vlasy domácu masku vyrobenú z avokáda a olivového oleja. Pomôže vlasom s regeneráciou a dodá im prirodzený lesk.

Vyskúšajte si umyť vlasy surovými žĺtkami. Možno sa vám to bude zdať divné, ale vajcia celkovo pomáhajú vlasom udržať si prirodzený lesk. Okrem iného žĺtky hydratujú vlasy omnoho lepšie ako iný kozmetický produkt, ktorý si kúpite bežne v obchode.

Potom ako si umyjete vlasy šampónom, naneste si na ne pár kvapiek bieleho vínneho octu a nechajte pár minút pôsobiť. Ocot spôsobí, že budú vaše vlasy jasnejšie, lesklejšie a v neposlednom rade sa zbavíte všetkých nečistôt, ktoré sa do vlasov počas dňa dostali.

Česanie a masáž

Či už ste si toho vedomé alebo nie, najčastejšie aspekty, ktoré pôsobia na dobrý rast vlasu sú práve česanie a masáž hlavy. Tieto dve činnosti nie len, že vaše vlasy posilňujú, zabezpečia vám taktiež zdravú pokožku hlavy bez lupín.

Ak chcete mať prirodzené kučery, nechajte si vlasy voľne preschnúť pred tým ako pôjdete spať a rozčešte ich až keď budú aspoň na polovicu suché. Tento jednoduchý trik vám zaručí, že sa ráno zobudíte s prirodzenými plážovými vlnami bez toho, aby sa vám vlasy zamotali a polámali.

Masáž hlavy podceňuje veľa žien, ak patríte medzi ne, zmeňte názor. Masáž je skvelou alternatívou najmä pre ženy, ktoré majú suchú pokožku hlavy a veľmi jemné vlasy. Tým, že si pokožky hlavy masírujete, aktivujte tak mazové a potné žľazy, ktoré na pokožke hlavy vytvárajú prirodzený film. Tento film dodáva vlasom a pokožke potrebné živiny pre rast.
Použite na masáž kefu s drevenými štetinami alebo vám postačia aj vaše ruky a vlasová voda, ktorá dodá vašej pokožke potrebné vitamíny a živiny.

Keď máte mokré vlasy nečešte si ich kefou. Mokré vlasy sú totiž omnoho jemnejšie a slabšie ako keď sú suché, to znamená že sú náchylnejšie k lámaniu a k poškodeniu korienkov. Na rozčesanie vlasov použite široký hrebeň s hustými hrebienkami, ktoré vaše vlasy prečeše ale nebudete ním namáhať pokožku hlavu.

Fénovanie, žehlenie, kulmovanie

Každá jedna činnosť pri nesprávnom prevedení naše vlasy maximálne poškodzuje. Povedzme si pravdu, pôsobenie tepla pri intenzivite 150 °C – 200 °C nie je pre naše vlasy vôbec prirodzené. Ak ste milovníčkou dlhých rovných vlasov, alebo naopak krátkych kučeravých, mali by ste začať robiť tieto veci.

vlasy 4
pixabay.com

Ak si žehlíte vlasy každý deň používajte prípravok pred tepelnou úpravou. Ďalšia vec, ktorú by ste si mali uvedomiť je, že vyššia teplota vaše vlasy nevyžehlí kvalitnejšie ale rýchlejšie. Vlasy síce budete mať rýchlejšie upravené ale zároveň aj rýchlejšie zničené.

Fénovanie vlasov sa stalo súčasťou nášho života takmer tak isto ako chodenie do práce. Aj keď fénovanie tak zle nevyzerá, aj táto činnosť dokáže vaše vlasy veľmi poškodiť. Dajte si pozor na intenzitu fúkania a výšku teploty. Silný prúd horúceho vzduchu poškodzuje nie len vaše vlasy ale aj pokožku, ktorá sa môže veľmi rýchlo vysušiť a vzniknúť na nej lupiny.

Pokiaľ máte krátke vlasy a tvar im viete dodať iba kulmou a fénom bez výhrad používajte prípravok pred tepelnou úpravou. Nezabúdajte však na to, že vaše vlasy potrebujú regeneráciu a oddych. Skúste použiť arganový olej, ktorý si votriete do vlasov, od pokožky až ku korienkom. Tento olej zabráni oslabovaniu vlasov a lámaniu.

Farbenie a odfarbovanie

Farbenie vlasov je jedna z vecí, ktorá sa v kaderníckych salónoch vykonáva najčastejšie. Žien, ktoré zostali verné svojej prirodzenej farbe je naozaj veľmi málo. Skôr vidíme zmeny, či už na kamarátke, rodinnej známe alebo na susedke. Veľa z nás nie je spokojných so svojou prirodzenou farbou vlasov a tak prichádza na rad farbenie alebo odfarbovanie.

vlasy 5
pixabay.com

Pri farbení vlasov permanentnou farbou by ste mali byť vždy veľmi opatrné. Ak si nie ste istá zmenou, ktorú idete podstúpiť skúste najprv farebný šampón. Pokiaľ ste ale už pevne rozhodnutá nad permanentnou farbou vždy sú kúpte aspoň o dva alebo jeden odtieň bledšiu farbu akú chcete docieliť.

Prvé farbenie vlasov by ste určite mali nechať na ruky odborníka. Je lepšie investovať ako si urobiť na hlave pohromu a až potom ísť ku kaderníkovi na opravu.

Odfarbovanie v poslednom čase zažíva veľký boom najmä pre trend ombré a balayage, Tú platí to isté ako v predchádzajúcom bode – kaderník. Ak máte svoje prirodzené vlasy tmavé hnedé ale konce vlasov chcete mať platinové blond až biele, navštívte kadernícky salón. Kaderník vám najlepšie poradí ako toho docieliť.

Domácemu odfarbovaniu sa radšej vyhnete. Peroxid a melírovací prášok, ktorý si bežne zakúpite v drogérií je omnoho agresívnejší a silnejší ako ten, ktorý sa používa v kaderníckom salóne. Ak nechcete mať spálené vlasy zverte sa do rúk odborníka.

Životospráva

Pre zdravý vzhľad a štruktúru vlasov by ste mali začať úplne od začiatku – od vášho organizmu. Strava, príjem vitamínov, stres, nedostatok spánku, všetky tieto faktory majú na zdravie vlasov podstatný vplyv. Nemali by ste ich preto brať na ľahkú váhu.

vlasy 6
pixabay.com

Relax a kvalitný spánok nie je prínosom len pre vašu vnútornú pohodu ale aj vonkajší vzhľad. Keď sa dobre vyspíte a poriadne si oddýchnete, vidíte to najmä na vašej pleti a vlasoch. Stres vlasom vôbec nepristane. Berte teda na vedomie spánok dostatočný odpočinok, vaše vlasy sa vám poďakujú.

Neodcudzujte zdravú stravu. Vaše vlasy sú vyživované všetkým čo konzumujete, to znamená, že prijímajú všetky vitamíny, živiny ale aj škodlivé látky.

Ak máte pocit, že vždy po prebudení sú vaše vlasy jemnejšie a majú väčší sklon k lámaniu, vyskúšajte toto. Na vankúš si položte satén alebo hodváb, prípadne využite prírodný hodváb na vlasy.Tieto materiály znížia riziko poškodenia vašich vlasov.

O vlasy sa každá z nás stará tak ako uzná za vhodné a ako je naučená, mali by ste však vedieť čo vlasom škodí a čo im naopak pomáha. Krásne zdravé vlasy sú snom každej z nás, vyskúšajte preto dodržať niektorý z uvedených trikov. Vlasy sú predsa korunou krásy.

zdroj: babskeveci.sk (Marianna), brightside.me