Aký je rozdiel medzi parfumom a toaletnou vodou? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Kristína Hagarová

Foto: pixabay

Už Coco Chanel vedela, aké dôležité je, aby žena voňala. Všetky ostatné ženy to vedia tiež a práve preto urobia všetko preto, aby mali po ruke vždy svoju obľúbenú značku parfumu. Či je lepšie povedať toaletnej vody?

Článok pokračuje pod videom ↓

Keď si mnohé z nás v parfumérii vyberajú vône, väčšinou im ide len o voňavku. To, že je skutočne veľký rozdiel medzi parfumom, parfumovanou vodou a toaletnou vodou. Ženy často vidia rozdiel len v cene a teda vidia to, že parfum je najdrahšia z daných troch alternatív.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Sebastian Oksińciuk – blogger (@oksinciuk),

Základom je parfumovaná esencia

Podľa stránky Premiumdrogeria je základom každej vône parfumová esencia. Tá sama o sebe však nemusí byť veľmi vábna a niekedy je jej vôňa dokonca až nepríjemná. Práve preto sa riedi, najčastejšie alkoholom a vodou. Základný rozdiel medzi jednotlivými kategóriami vôní nie je len v cene, ale aj vo výdrži. Logika nám hovorí to, že to, čo je najdrahšie, vydrží najdlhšie.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Official Scent (@officialscent),

Štyri základné kategórie

V základe rozoznávame štyri kategórie.

  • parfumy
  • parfumované vody
  • toaletné vody
  • kolínske

Parfumy

Podľa portálu e-parfumy môžeme vidieť klasický a originálny parfum len veľmi zriedkavo. Dôvodom je v prvom rade cena, pretože len málokto si môže originálny parfum dovoliť. Taktiež už nie je zvyčajné ani ich časté používanie. Dôvodom je to, že obsahujú najviac vonných látok. To znamená, že na tele a oblečení vydrží aj viac ako jeden deň, čo však môže vo veľkom množstve spôsobovať bolesti hlavy, ale aj otupenie čuchových zmyslov. Najčastejšie sa predáva vo fľaštičkách a nie formou spreju.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Orjinal Parfüm/Farmasi (@tugbakozmetik),

Parfumovaná voda

Na rozdiel od parfumu obsahuje menej parfumovej esencie a oveľa viac látok, ktoré sa s ňou riedia, teda viac alkolohu a vody. Vôňa je teda o niečo ľahšia a nevydrží až tak dlho. Predáva sa vo fľaštičkých alebo v spreji. Môžete si všimnúť aj značku Eau de parfum, teda EDP. Je samozrejme oveľa lacnejšia ako parfum a bežne sa predáva v drogériách.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený 🌿🌀🌿 (@oksmart_perfumes),

Toaletná voda

Je oveľa ľahšia ako parfumovaná a predáva sa len v striekacích fľaštičkách. Je veľmi ľahká a jemná a práve preto je vhodná na každodenné používanie. Platí to aj vtedy, keď si ju na seba nastriekate v menších množstvách. Obsahuje veľmi veľa alkoholu a je ľahšia a lacnejšia ako parfum a parfumovaná voda. Označuje sa ako Eau de Toilette, teda EDT.

Kolínska voda

Aj keď sa vám to možno nezdá, práve kolínska je z daných vôní najľahšia a vydrží najmenej. Obsahuje špeciálne vonné látky, ktoré sú pre túto kategóriu špecifické. Kolínska je ľahká a ovocná, preto sa často označuje aj ako voda po holení, keďže sa nanáša na čerstvo oholenú kožu. Označuje sa ako Eau de Cologne, teda EDC.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Marcelo Espíndola ♌ (@marcelobaroni1),

Ktorú z daných vôní preferujete? Máte svoju obľúbenú, ktorú by ste nikdy za nič nevymenili?