To, čo sa stane, pokiaľ sa budete bozkávať so svojim domácim miláčikom je podľa odborníkov to najhoršie, čo môžete robiť

Mary

Takmer všetci majitelia psov bozkávajú svojich domácich miláčikov, ktorí sa v priebehu rokov stali súčasťou rodiny. Avšak mali by ste zvážiť či Vám to stojí za to. Bozkávanie vášho psa vám môže spôsobiť zdravotné problémy. Prinášame vám niekoľko skutočností, ktoré sa týkajú práve bozkávanie vášho psa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Je pravdou, že sú psie sliny liečivé?

pes1
flickr.com

Je to mýtus. Marty Becker, autor knihy  „Kuracia polievka pre dušu vlastníka psa“ tento mýtus vyvracia a tvrdí, že: „Jediné, čo musíte urobiť – je pozerať sa. Mali by ste si uvedomiť, že to tak nie je. Psy sú neustále v pohybe. Chodia po vonku okolo smetiakov, kaluží, odpadkov.  A tak ako sa mi ľudia zdravíme vzájomným bozkom na tvár, pes sa tiež zdraví, ale veľmi odlišným spôsobom – vzájomným ňuchaním pod chvostom“.  Sami teda musíte uznať, že takéto zdravenie práve hygienické nie je.

Koľko baktérií nájdete v psích slinách?

pes2
flickr.com

John Oxford, profesor virológie a bakteriológie v Londýne, tiež hovorí o tom ako môžu psie sliny pôsobiť na vašu tvár či ruky. „Nie je to len v slinách. Psy strávia polovicu svojho života oňuchávaním odpadkov či psích výkalov na rôznych miestach. To teda znamená, že ich tvár je plná baktérií, vírusov a choroboplodných zárodkov všetkého druhu.“

Čo by sa stalo keby sa tieto baktérie dostali do nášho tela?

pes3
flickr.com

Tieto vírusy a baktérie môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Takýto prípad sa stal žene vo Veľkej Británií. V jej tele sa objavila infekcia a ako neskôr doktori zistili, bolo to zo slín jej psa. Krvné testy ukázali, že spôsobená nevoľnosť a malátnosť je zapríčinená infekciou v jej tele. Pôvodcom infekcie boli baktérie Capnocytophaga canimorsus, ktoré sa bežne vyskytujú v ústach psov a mačiek. Okrem tohoto prípadu bolo spozorovaných trinásť ďalších v celej Veľkej Británií.

Aké ďaľšie choroby môžu vzniknúť z bozkávania vášho psa? 

pes4
flickr.com

Pásový opar – jedna z najobyčajnejších chorôb, ktoré môžu prejsť na človeka pri bozkávaní psa. V prípade, že sa tieto baktérie v ústach vášho psa nachádzajú, môže vás veľmi rýchlo a jednoducho nakaziť.

MRSA infekcie – tento druh infekcie sa prejavuje opuchom koži, zápalom a v neposlednom rade bolesťou. Nakaziť sa od svojho psa môžete iba jediným bozkom.

Capnocytophaga canimorsustáto baktéria spôsobuje veľmi závažné infekcie. Keď máte otvorenú ranu a prídete do styku so slinami vášho psa, je viac ako pravdepodobné, že sa na vás táto baktéria prenesie.

Ako teda zabrániť poškodeniu vášho zdravia?

pes5
flickr.com

Dodržujte tieto pravidlá:

  • Nebozkávajte svojho psa, nedovoľte mu aby vám oblizoval tvár.
  • Po kontakte so zvieratami si vždy umyte ruky.
  • Včas zaočkujte svojho psa proti bežným infekciám.
  • Kúpte svojich miláčikov s antibakteriálnym a antifungálním šampónom.
  • Uistite sa že vás pes či mačka nebol v kontakte s voľne žijúcimi zvieratami.
  • Nekŕmte svojho štvornohého miláčika surovým mäsom, vajíčkami ani rybami.
  • Pravidelne čistite misky na jedlo a na vodu. Vykonajte vo vašom dome generálne upratovanie spojené s dezinfekciou.
  • Ak vidíte že sa váš pes necíti dobre, má iné správanie, stratil chuť do jedla – okamžite kontaktujte veterinára.

Nebezpečie infekcie či ochorenia od vášho miláčika by ste nemali brať na ľahkú váhu. Ak budete dodržiavať tieto pravidlá, predídete tak ochoreniu vás a aj ostatných členov vašej rodiny.

Pozri tiež: Trápia vás chlpy vášho domáceho miláčika, ktoré sú úplne všade? Týchto 10 účinných rád urobí chlpatému trápeniu rázny koniec

zdroj: babskeveci.sk (Marianna), adme.ru

Najnovšie články