Vo veľkej miere panuje názor, že ovocie a zeleninu je najlepšie jesť čerstvú. Tepelné spracovanie jej uberá z vitamínov a minerálov, a tak je ich účinok na ľudské telo slabší. Pravda je taká, že nie všetko reaguje na tepelné spracovanie rovnako. Napríklad také uhorky.
Klasické kyslé uhorky, ktoré jedáva väčšina populácie najmä na jeseň a v zime k sezónnym mäsovým výrobkom, sú absolútnou bombou dobrých vlastností. Je jedno, aký máte recept. Výsledok je vždy rovnaký. Chrumkavé uhorky potešia naše chuťové poháriky. O tom, ako sa z nich teší naše telo vo vnútri, sa ani nedá povedať.
Užitočné nakladačky
Veľa vlákniny prispieva k správnemu tráveniu a k obnove tráviacej sústavy. Ide o určitý detox pre náš žalúdok, ktorý má okrem iného za následok aj chudnutie a koniec problémom s nepravidelnou stolicou.
Nakladané kyslé uhorky sú fantastické pre alkalizáciu tela. To zabezpečuje prevenciu proti vzniku rakovinových buniek a iných nebezpečných ochorení spojených aj s nedostatkom soli v tele. Okrem nich znižujú krvný tlak, takže by ich mali vo veľkom konzumovať najmä starší ľudia, srdciari, ale aj ľudia citliví na zmeny počasia.
Ak máte problémy s cholesterolom, takisto by ste si mali dopriať dennú dávku kyslých uhoriek. Ide o prirodzené liečivo, ktoré navyše podporuje rýchle trávenie proteínov. Ak vám nevoňajú uhorky, skúste napríklad čalamádu, prípadne nakladanú kapustu. Jej účinky sú veľmi podobné.
Kyslé uhorky by mali jesť aj športovci alebo ľudia, ktorí majú problémy s napätým svalstvom. Hodiť si ich môžete namiesto večere aj keď ste veľmi unavení. Kyslé uhorky sú pochopiteľne bohaté na vitamín C, ktorý od tohto všetkého raz dva uľaví.
Kyslé uhorky alebo soľanka. Nasýtená zeleninová šťava, v ktorej sú uvoľnené silice z byliniek alebo kôpru a množstvo enzýmov, fantasticky zdvihne náladu, posilní zdravie a dokonca uľaví aj po poriadnej opici. Keďže šťava zo zaváraných uhoriek je bohatá na draslík, ktorý hýrivcom ráno vždy chýba, mali by si ho dopriať namiesto šumivých nápojov. Podobne pomôže aj tehotným ženám alebo ľuďom trpiacim ochoreniami obličiek.
Máte v záhradke nasadené uhorky? Začnite pomaly zbierať poháre, do ktorých pôjdu. A nezabudnite na kvantitu. Pretože kyslých uhoriek nikdy nie je dosť.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), sovkusom.ru
Nahlásiť chybu v článku