Štúdia hovorí jednoznačne: Ovplyvňuje vakcína proti koronavírusu menštruačný cyklus?

Kristína Hagarová

Foto: TASR/unsplash

Mnohé ženy tvrdia, že po vakcíne proti koronavírusu je ich menštruácia narušená. Niektoré tvrdia, že sa im zmenil cyklus a niektoré zase, že im vynechala alebo trvala dlhšie, ako je bežné.

Ako uvádza portál ScienceAlert, odborníci tvrdia, že od zavedenia vakcín proti koronavírusu uviedlo tisíce žien, že ich menštruácia je narušená. Potom, čo ako vedľajší účinok očkovania viac ako 30-tisíc žien uviedlo zmenu cyklu, rozhodli sa to odborníci lepšie preskúmať.

Zmeny sú bežné a krátkodobé

Doktorka Victoria Male, reprodukčná imunologička z Imperial College London, v British Medical Journal uviedla, že aj keď sú tieto zmeny bežné a krátkodobé, dôvod, prečo sa to stane, je dôležitý. Dôvodom je imunitná reakcia. Odborníci sa pustili do rozsiahleho výskumu a jeho závery budú rozhodujúce pre celkový úspech očkovacieho programu. V prvom rade však prišli na to, že vedci predtým neskúmali účinky lekárskych zákrokov na menštruáciu a mali by sa im venovať oveľa viac.

Foto: pixabay

Štúdie hovoria jednoznačne

Caroline Criado-Perez, autorka knihy Neviditeľné ženy pre The Telegraph uviedla, že ako pri väčšine klinických štúdií ani pri očkovaní proti koronavírusu nikto neskúmal účinky vakcíny na menštruačná cyklus. Narušenie menštruačného cyklu vyvolá naozaj čokoľvek, či už je to choroba, alebo očkovanie a nie je potrebné sa kvôli tomu znepokojovať. Väčšina žien taktiež uviedla, že po očkovaní sa im menštruácia hneď vrátila do normálu.

Dôležité je však taktiež uviesť, že výskumy ukazujú, že očkovacia látka proti koronavírusu nemá žiadne nežiaduce účinky na plodnosť ani na tehotenstvo.

1
Komentovať