V Košiciach našli v hniezde záchrany novonarodeného chlapčeka. Nebol pri ňom žiadny odkaz

TASR

Foto: Pixabay

Novonarodeného zdravého chlapčeka našli zamestnanci košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v sobotu (17. 10.) popoludní v hniezde záchrany.

Informovala o tom v pondelok Ivana Vaněková z komunikačného oddelenia nemocnice. Vloženie dieťaťa do hniezda záchrany oznámila na neonatologickom oddelení UNLP na Rastislavovej ulici signalizácia. Podľa primárky oddelenia Ivety Kostelníkovej sa dieťatko teší dobrému zdraviu.

Ilustračná foto: piqsels

Zdravé bábätko

„Toto bábätko sme hneď merali, vážili a spísali sme všetky potrebné údaje. Bolo oblečené v čistom oblečení a nenachádzal sa pri ňom žiadny odkaz. Urobili sme základné odberové vyšetrenia, ako napríklad krvný obraz, biochémiu aj výter na ochorenie COVID-19, ktorý bol negatívny. Jeho klinický stav je dobrý, aj keď má miernu novorodeneckú žltačku,“ konštatovala. Chlapček mal pri preberaní 3090 gramov a 50 centimetrov.

Vyšetrenia boli v poriadku

Po prvotnom vyšetrení zdravotníci stanovili aj predpokladaný dátum narodenia dieťaťa. „Ten bol určený na 12. októbra 2020, pretože bábätko má ešte zaschnutý pupočník a taktiež novorodeneckú žltačku,“ spresnila primárka. Zdravotníci ihneď po nájdení bábätka kontaktovali sociálnu sestru, ktorá následne postúpi túto informáciu úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a matričnému úradu. Ten bude zodpovedný za umiestnenie bábätka do náhradnej rodiny.

Foto: pixabay

Jeho biologickí rodičia už nemajú možnosť cez nemocnicu získať dieťatko späť, v prípade záujmu musia komunikovať s daným úradom. Hniezdo záchrany funguje v UNLP od roku 2005. „Spolu tu zatiaľ matky či iní rodinní príslušníci priniesli 18 detí, z toho 12 chlapcov a šesť dievčat. Naposledy sa tak stalo 20. mája 2020. Vtedy sme v hniezde objavili zdravého chlapčeka,“ doplnila Vaněková.

Najnovšie články