V susednom Poľsku maľujú takéto nádherné svadobné šaty! Nádherné vzory inšpirované tradičným poľským folklórom vás dostanú

Monizz

Dnes, viac ako kedykoľvek predtým, zakúšame rôznorodosť štýlov svadobných šiat. Každá nevesta má možnosť nájsť si tie svoje vysnívané. Nič nie je nemožné. No mať ručne maľované šaty je trend, ktorý sa pomaly ale isto vzmáha. V Poľsku má svoju základňu azda najbohatšiu. Krajčíri-umelci nevestám šijú šaty na mieru a ručne ich maľujú motívmi inšpirovanými poľským folklórom.

Článok pokračuje pod videom ↓
lamusdworski

Návrat k tradíciám predkov a k lokálnej minulosti je dnes citeľnejší ako pred pár rokmi. Ľudia sa už prejedli moderných, masových, neraz aj konzumných vecí bez hlbšieho významu a bez nápaditosti. Trend z najjužnejšej oblasti Poľska Podhale, nachádzajúcou sa hneď pod Tatrami, poznajú už v celej Európe. My ich poznáme ako Goralov. V preklade jednoducho – ľudí z hôr.

lamusdworski

Goralské tradície

O Goraloch je známe, že si svoje tradície a minulosť nadovšetko ctia a snažia sa ich do svojho života pretavovať dodnes. V tomto regióne bežne vídať ľudí oblečených v tradičných krojoch. Folklór sa premieta aj do všetkých miestnych udalostí, nevynímajúc svadby. A práve tie sa stali spojivkom, ktoré goralský folklór prenieslo do sveta.

lamusdworski

Tvorivé ženy z Podhale sa vyžívajú v tvorivosti na všetkých frontoch. Nie je to tak dávno, čo spustili senzáciu práve svadobné šaty. Odvtedy si ich dalo ušiť a ručne pomaľovať desiatky neviest a treba povedať, že ani jedna zaručene nikdy nebude mať dvojníčku. Šaty sú originály, ktoré vám v srdci ostanú do smrti.

lamusdworski

Maľované svadobné šaty môžu byť akýchkoľvek štýlov, moderné, ale aj tradičné. Podstata spočíva v motívoch, ktoré majú namaľované zväčša v spodnej časti sukne. To, nakoľko budú šaty maľované, si zvolí nevesta sama. Vďaka originalite si dnes mnohé nevesty nechávajú šaty pomaľovať takmer celé. Je to prácna robota, no výsledok je ohromujúci.

lamusdworski

Vzory a motívy preberajú šikovné ženy z autentickej podhalanskej výšivky, ale aj z vyrezávaných dekorácií, z typov vzorovaných textílií používaných v miestnom oblečení či jednoducho z tradície dekoratívneho maliarstva tohto regiónu.

lamusdworski
lamusdworski
lamusdworski
lamusdworski

Anna Maryniarczyk-Kubińska je autorkou malieb na všetkých týchto šatách. Jej umeniu neodolali už desiatky, ba stovky neviest a objednávky prijíma už aj zo zahraničia.

lamusdworski
lamusdworski
lamusdworski
lamusdworski
lamusdworski
lamusdworski
lamusdworski
lamusdworski
lamusdworski
lamusdworski
lamusdworski

Páčia sa vám? Dajte nám vedieť v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), lamusdworski

Najnovšie články