Včelár radí: Každý med je sladký, no nie všetky sú rovnako užitočné! Viete, aký je rozdiel medzi jednotlivými druhmi medu?

Monizz

Sladká letná sezóna čoskoro prinesie svoju úrodu. Usilovné včely už teraz lietajú ako divé a včelári zbierajú med, za ktorým sa my pôjdeme o pár mesiacov zblázniť. Ako však rozoznať, ktorý je ktorý a aký je medzi nimi rozdiel?

Článok pokračuje pod videom ↓
sovkusom.ru

Podľa historikov poznali med ešte naši predkovia v staršej dobe kamennej, teda pred viac ako 15 000 rokmi. Prvý doložený dôkaz o praktickom včelárstve našli odborníci v starovekov Eypte, ako inak než na papyrusoch. V krajine pyramíd si včelárov veľmi ctili a rešpektovali. V starom Ríme zase med ohromne vynášal. Dokazuje to dokonca ja Rímske právo.

Liečivé vlastnosti medu sú všeobecne známe. Vedeli ste však, ako sa od seba jednotlivé druhy navzájom líšia a v čom spočívajú rozdiely?

Vresový med

Tento med má špecificky nahorkastú chuť, no nemýľte si ju s nepríjemnou. Samotný med je veľmi silný a hustý, pomaly kryštalizuje a keď ho premiešate, opäť skvapalnie. Obsahuje veľké množstvo minerálnych látok a je vynikajúci pre ľudí s nervovými ochoreniami, ale aj pre tých, ktorí majú problémy s nechutenstvom.

maharishi.co.uk

Lipový med

Lipový med je jeden z najbežnejšie dostupných produktov a vyznačuje sa svetlooranžovou farbou. Je veľmi sladký, čo patrí k jeho najväčším devízam. Lipový med je výborný na obličkové kamene, priedušky, hrdlo, ale aj žalúdočné a črevné ochorenia. Chuťové vlastnosti tohto medu sa od seba líšia v závislosti od toho, v akých miestach bol získaný.

sovkusom.ru

Ďatelinový med

Ak ste ho nikdy neochutnali, musíte to napraviť. Ďatelinový med je jedna z najväčších lahôdok a nikdy na ňu nezabudnete. Má silne vanilkovú arómu a je výraznú chuť. Je bielej farby a hustej konizstencie a medári ho považujú za vzácnosť. Aj preto je na trhu málo dostupný, no ak naňho niekde natrafíte, neváhajte si ho kúpiť. Sladká ďatelinka rozširuje cievy, normalizuje látkovú výmenu, pomáha pri chorobách tráviaceho traktu.

sovkusom.ru

Slnečnicový med

Tento druh medu na jazyku príjemne zachladí. Je sladký a trpký zároveň, no výsledná chuť je absolútne fantastická. Od iných medov sa líši viskozitou a konzistenciou, je sýto oranžový, prípadne jasnožltý. Je majstrom pre diabetikov a najlepšie chutí v lete na kyslastom ovocí.

sovkusom.ru

Vičencový med

Vičenec je malá fialová rastlinka a med z nej je veľmi, veľmi vzácny. Na trhu ho dostať len veľmi zriedka. Obsahuje obrovské množstvo vitamínov, minerálov, bioaktívnych látok, kyseliny askorbovej, enzýmov a karoténu. Je len mierne sladký, zato má neuveriteľnú vôňu.

sovkusom.ru

Agátový med

Agátový med je v našich končinách najpoužívanejší a má vynikajúcu chuť. Sladké a voňavé agáty mu dodajú nielen cukornatosť, ale aj jemnú farbu a krásnu vôňu. Dáva sa detičkám ak nemôžu spať, ale aj ľuďom s nervovými ochoreniami. Je považovaný za jeden z najlepších ľudových liekov.

sovkusom.ru

Gaštanový med

Podobne ako vresový med, aj gaštanový med je trochu horký a kryštalizuje veľmi pomaly. Má silné antimikrobiálne vlastnosti a pomáha zvyšovať obranyschopnosť organizmu, lieči obličky a žalúdok. Je silný a chutný zároveň. Najlepšie chutí v zime v horúcom nápoji.

sovkusom.ru

Pohánkový med

Pohánkový med je považovaný za najužitočnejší druh medu. Obsahuje dvojnásonok aminokyselín a stopových prvkov. Od ostatných medov sa líši chuťou a farbou, pretože je veľmi tmavý na jazyku trochu šteklí. U nás sa veľmi nepredáva, no v iných krajinách sa používa na liečbu beri-beri, hypertenzie, anémie či kožných ochorení.

sovkusom.ru

Ktorý med bol pred vás novinkou a s ktorým máte, naopak, skúsenosti? Vašim postrehom sa potešíme v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), sovkusom.ru

Najnovšie články