Podporuje ovsená kaša chudnutie? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

O ovsenej kaši sa veľmi často hovorí ako o zázračnom jedle, ktoré podporuje trávenie, ale aj chudnutie. Je to veľmi populárne raňajkové jedlo v mnohých krajinách.

Ako uvádza portál Insider, vďaka zdravej zmesi vlákniny a ďalším živinám, ako je napríklad horčík či zinok môžu znížiť hladinu cholesterolu, ale aj zlepšiť zdravie čriev. Dokona pomáha aj pri chudnutí. Ovsená kaša znižuje hladinu cukru v krvi a pomáha ľuďom cítiť sa sýty. Nie všetky ovsené vločky a kaše sú však rovnaké. Rozdiel je v obsahu ovsa, ktorý je na výrobu použitý.

Foto: unsplash

Pocit sýtosti a regulácia čriev

Ovsená kaša a ovsené vločky zabezpečujú pocit sýtosti a pomáhajú regulovať pohyby čriev. Reguluje tiež hlad vytváraním pocitu sýtosti. Ovsené vločky tiež pomáhajú zabrániť zvýšeniu hladiny cukru v krvi. Je to potravina s nízkym glykemickým indexom, čo znamená, že po jedle môžete dlhšie potlačiť hlad. Vysoká hladina cukru v krvi môže spôsobiť únavu a bolesti hlavy. Jeho udržiavanie môže zabrániť dlhodobým zdravotným komplikáciám, ako sú napríklad srdcové choroby.

Posilňujú imunitný systém

Ovsené vločky môžu tiež pomôcť posilniť imunitný systém. Pomáha aktivovať vaše krvné bunky bojujúce proti infekcii. Môžete byť pritom aktívny, dodržiavať pohybový plán a chudnúť či si udržiavať váhu, ktorú chcete. Musíte jednoducho len zostať zdravý a s tým vám ovsená kaša pomôže, keďže posilňuje vás imunitný systém.

Foto: unsplash

Pozor na to, čo pridávate

Pokiaľ chcete pri konzumácii ovsenej kaše schudnúť, mali by ste si uvedomiť niekoľko vecí. Nepridávajte do nej veľa cukru a rôznych prísad. Ak môžete, určite si zvoľte radšej ovocie. Vyhnite sa sirupu, maslu a cukru. Dávajte si pozor aj na veľkosť porcie. Odporúčaná je pol šálky, avšak súvisí to aj s vaším vekom, výškou, hmotnosťou a úrovne fyzickej aktivity. Držte sa ďalej od instatných alebo ochutených ovsených kaší. Majú oveľa vyšší glykemický index.

Foto: unsplash

Porcie sú veľmi dôležité

Určite nenahraďte všetky jedlá len ovsenou kašou a dávajte si pozor aj na počet porcií, koľko zjete. Pokojne môžete jesť takéto kaše či vločky dva až štyrikrát týždenne a postupne sa dopracovať k denným porciám. Uvidíte, že postupne začnete pociťovať žiadané zmeny, a to hlavne vo vašom trávení.

1
Komentovať