Vedci prišli k prelomovému zisteniu. Koronavírus sa zrejme prenáša inak, ako si mysleli

SITA

Foto: Netflix (Pandemic: How to Prevent an Outbreak)

Vyše 200 vedcov v otvorenom liste upozornilo, že vírus sa môže vo vzduchu udržať dlhšie a WHO podľa nich túto skutočnosť podceňuje.

Článok pokračuje pod videom ↓

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vzala na vedomie pribúdajúce dôkazy o tom, že koronavírus sa môže šíriť aj malými čiastočkami, ktoré sa držia vo vzduchu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Ako sa šíri koronavírus?

Foto: TASR/AP

„Prenos vzduchom nemôže byť vylúčený v preľudnených, uzavretých a zle vetraných priestoroch,“ vyjadrila sa podľa BBC zástupkyňa WHO. Organizácia pritom dosiaľ tvrdila, že vírus sa môže šíriť kvapôčkami, keď ľudia kašlú alebo kýchajú.

Na skutočnosť, že vírus môže vo vzduchu zotrvať dlhšie, upozornilo v otvorenom liste vyše 200 vedcov, podľa ktorých WHO podceňuje možnosť prenášania koronavírusu vzduchom. Podľa organizácie sú ich zistenia len predbežné a je potrebné ich ďalšie skúmanie. Ak sa však potvrdia, mohli by podľa BBC viesť k úprave odporúčaní pre vnútorné priestory.

Nedostatok ochranných pomôcok

Foto: pixabay

„Ak prenos aerosólmi predstavuje riziko, v zdravotníckom prostredí je nám jasné, že zdravotnícki pracovníci by mali nosiť čo najlepšie ochranné prostriedky… a v skutočnosti, WHO sa vyjadrila, že jeden z dôvodov, prečo neradi hovoria o aerosólovom prenose COVID-19, je, že v mnohých častiach sveta nie je dostatok týchto špeciálnych masiek,“ vyjadril sa pre BBC jeden zo signatárov, Benjamin Cowling z Hongkonskej univerzity. V prostredí komunít zas podľa jeho slov musíme v tejto súvislosti myslieť na to, ako zabrániť vzniku epidémií šírením vírusu v uzavretých priestoroch so zlou ventiláciou.

Boja sa, že ľudí to vyľaká

Donald Milton z University of Maryland pre CNN povedal, že spolu s ďalšími vedcami sa možnosti prenosu koronavírusu vzduchom venujú už od februára a chceli by tento výraz demystifikovať, aby sa ho zdravotnícke organizácie nebáli používať.

Foto: TASR/AP

„Nechcú hovoriť o prenose vzduchom, pretože by to ľudí vyľakalo,“ myslí si, pričom úlohu podľa neho zohráva aj obava, že ak si ľudia budú myslieť, že vírus je vo vzduchu, prestanú robiť všetky ostatné opatrenia – umývať si ruky, dodržiavať odstupy a čistiť povrchy. „Chcem, aby pochopili, ako veľmi dôležité je umývanie rúk. Aj to, že nosenie rúška je dôležité, pretože blokuje aerosóly pri ich zdroji, keď je jednoduché ich zablokovať. Je zložitejšie zablokovať aerosóly, keď sú už vo vzduchu,“ vysvetlil s tým, že „najlepšia vakcína proti strachu sú vedomosti“.

Vírus sa prenáša v kvapôčkach, ktoré vychádzajú z úst a nosov ľudí. Tieto kvapôčky majú rôzne veľkosti. Veľké kvapôčky rýchlejšie padajú na povrchy, kde ich môžeme nabrať na prsty a preniesť do očí, nosa a úst. Tie menšie dokážu dlhšie zotrvať vo vzduchu a môžeme ich vdýchnuť, takže sa dostanú hlbšie do pľúc, vysvetľuje CNN.

Najnovšie články