Vedci šokujú: ,,Narodenie dieťaťa je najhoršia vec, aká sa vám v živote môže stať!“ Pozrite sa, ako svoje kontroverzné tvrdenie odôvodnili

KatkaR

26.Čo sa týka zakladania vlastnej rodiny, v dnešnej dobe vládne v spoločnosti dvojaký názor. Mladí ľudia sa tomu buď úzkostlivo vyhýbajú, pretože sa chcú najskôr venovať svojej kariére a zabezpečiť si materiálnu istotu alebo sa do toho naopak vrhajú po hlave a mať vlastné dieťa s milovaným partnerom je pre nich životným cieľom, ktorý chcú dosiahnuť čo najskôr. Vedecký časopis Demography nedávno publikoval výsledky svojho sociologického výskumu. Tie prekvapivo, avšak jednoznačne tvrdia, že narodenie prvého dieťaťa môže jeho rodičom kompletne zničiť život.

pexels.com

Skupina vedcov vedená kanadskou demografkou Rachel Margolis sa rozhodla preskúmať, ako sa mení úroveň šťastia a komfortu rodičov po narodení ich prvého dieťaťa. Štúdia bola realizovaná v Nemecku, ktoré sa v posledných rokoch drží na popredných priečkach krajín s najnižšou pôrodnosťou. Prekvapivý je rovnako fakt odlišnosti medzi počtami – detí, ktoré ľudia plánujú mať a detí, ktoré skutočne počas svojho života majú. Nemci tvrdia, že v priemere by chceli mať aspoň dve deti, no väčšinou majú iba jedno. Tieto štatistiky dokazujú, že obrovský počet ľudí prehodnotí svoje túžby po dieťati až po narodení toho prvého. Prečo je to tak? Podľa tejto štúdie dieťa podkopáva celkovú pohodu a blahobyt v rodine a jeho rodičia sú tým pádom nešťastní.

pexels.com

Výskumníci požiadali účatníkov tohto prieskumu o zhodnotenie úrovne svojho blahobytu za posledných 5 rokov – 3 roky pred narodením dieťaťa a 2 roky po jeho narodení. Výsledky ukázali, že pred narodením prvého potomka sú mladí partneri optimistickí a tešia sa na prvý deň svojho rodičovstva. V skutočnosti sú však tieto radostné výhliadky porazené bezsennými nocami, nekončiacim bojom s plienkami a poklesom vitality a energie. Táto emocionálna depresia dosahuje svoj vrchol počas prvého a druhého roka po narodení prvého dieťaťa.

pixabay.com

The Washington Post publikoval výsledky ďalšej štúdie, v ktorej sa mali ľudia zamyslieť nad úrovňou svojho šťastia, prideliť jej hodnotu od 1 do 10, a to v konkrétnych životných obdobiach. Napríklad, po rozvode sa hodnota držala v priemere na 0,6 bodoch. Priemerný 1 bod bol dosiahnutý po vyhadzove z práce či smrti partnera. Nuž a narodenie dieťaťa získalo prekvapivú hodnotu -1,6 bodov, čím porazilo všetky spomenuté ťažké životné  situácie.

pixabay.com

Výskumníci identifikovali 2 hlavné zdroje depresívnych pocitov, ktoré rodičia zažívajú po narodení svojho prvého potomka. Prvým sú ťažkosti spojené so samotným počatím, priebehom tehotenstva či pôrodom. Druhým zdrojom je zase nepretržitý proces starostlivosti a výchovy dieťaťa počas prvého roka. Depresia, sociálna izolácia a problémy vo vzťahu s partnerom sú faktormi, ktoré sú s týmito pocitmi úzko spojené a priamo k nim prispievajú.

pixabay.com

Vedci, ktorí na svetlo sveta vyniesli tieto fakty však dodávajú, že výsledky nemusia nutne platiť pre všetky mladé páry a väčšinou sú aplikovateľné iba na prvorodičov. Matky a otcovia žiakov základnej školy a nezávislých dospelých detí majú už tieto ťažké časy dávno za sebou.

pixabay.com

Výsledky tejto štúdie síce nie sú najlepšou podporou mladých rodín, no na druhej strane, za pocitmi osamelosti, úzkosti či depresie môže stáť mnoho iných faktorov a skutočností. Preto si my osobne myslíme, že nedostatok spánku, ktorému budú rodičia novorodenca musieť čeliť, k tomu síce môže prispieť, no s milujúcim partnerom a podporou rodiny sa to dá zvládnuť ľavou zadnou. A čo si o výsledkoch štúdie myslíte vy? Máte rady ako prekonať prvé roky po pôrode a zvládnuť ich bez stresu a pocitu samoty?

Pozri aj: Vychovávate syna? Venujte 30 sekúnd tomuto úprimnému a srdcervúcemu odkazu, ktorý mamička venovala celej spoločnosti

Katuš, ofigenno.com

Najnovšie články