Videli ste už niekedy naživo naozajstný nefalšovaný záhon petúnií? Ide o dokonalé riešenie vhodné na balkóny, ale aj k záhradným terasám. Petúniami obsypaný kvetináč je pastva pre oko. A keď sa naň začnú zlietavať mole!
Presne to isté si myslel aj tento pán, ktorý sa svoju manželku rozhodol potešiť farebne kvitnúcou nádherou. Premýšľala, ako si vypestovať naozaj bohatú „úrodu“ petúnií, no v obyčajnom črepníku to vždy išlo len akosi zhora. Dnes má na dvore niečo, v čom jej petúnie kvitnú od skorého leta až do neskorých jesenných mesiacov.
Kvetinový záhon
Chcete ho aj vy? Nie je nič jednoduchšie. Prvou a asi najpodstatnejšou vecou je správny drevený kvetináč, s ktorým sa dá pomerne ľahko manipulovať. Môžete si ho kúpiť, prinajmenšom na internete, ak budete mať šťastie aj v kamenných predajniach. Alebo si ho jednoducho vyrobte. Nie je na tom nič zložité.
Do tohto črepníka potom urobte okrúhle diery. Mali by byť rovnomerne rozložené, nie jedna nad druhou a nemali by ste zabudnúť ani na boky. „Prederavte“ teda nielen prednú stranu kvetináča, ale aj bočné.
Na dno kvetináča umiestnite záhradnú fóliu alebo igelit, jednoducho niečo, čo zabezpečí, že voda nebude odtekať a dosky pod ňou neprehnijú. Na záhradnú fóliu nasypte vrstvu pôdy. Nezabúdajte, že petúnie milujú hlinité alebo hlinitipiesčité pôdy s pridaním humusu alebo kompostu. Pôdu môžete posypať prípravkom na lepšie zakorenenie a k zadnej stene umiestnite sajúce vankúšiky, ktoré tiež dostanete v obchodoch. Ide len o to, aby vám voda nezničila zadnú stranu a aby sa vám vlhkosť nedostala do múrov domu v prípade, že staviate kvetináč k stene.
Po dosiahnutí prvej línie kruhových otvorov začnite cez ne opatrne vkladať sadenice mladých petúnií. Keď budete mať hotový celý riadok, naneste ďalšiu vrstvu pôdy, opäť posypte prípravkom na lepšie zakorenenie a opäť popreťahujte cez otvory petúnie.
Vrstvenie opakujte pokým neprídete po posledný riadok. Nezabudnite pri každej vrstve kvety aj zaliať. Na začiatok potrebujú dostatok vlahy.
Potom ich stačí zalievať zvrchu, no zato dostatočne, aby sa vám nevyschli. Uvedomte si, že voda musí prejsť až na samé dno a ak jej dáte málo, všetku vypijú korienky v prvom, nanajvýš v druhom riadku.
Nakoniec môžete mať záhon z petúnií aj vy a možno ešte krajší ako tento. Hoci, úprimne, nič krajšie si už predstaviť nevieme.
NÁŠ TIP: Na výrobu kvetináča môžete pokoje použiť aj staré drevené palety. Sú vynikajúcim materiálom na podobné účely a sú dobre recyklovateľné. Veľa znesú a udržia aj naozaj ťažkú váhu. Vyskúšate? Dajte nám vedieť v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku