Hoci mnohí ľudia a aj mnohí vedci optimisticky predpokladajú, že omikronom sa pandémia skončí, nikto z nás nevie, čo naozaj nastane. Práve preto je dôležité byť neustále ostražitý a myslieť na svoje zdravie. Ministerstvo zdravotníctva si pripravilo návod na to, ako zvládnuť štvrtú vlnu.
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky na svojom Facebooku zverejnilo príspevok, v ktorom vysvetlilo, čo by ste mali robiť, keď sa nakazíte omikronom a v akom prípade by ste mali zavolať záchranku. Spolu s hlavnou odborníčkou MZ SR pre všeobecné lekárstvo MUDr. Adrianou Šimkovou, PhD. vypracovali príručku pre pacienta aj pre jeho blízkych. Dôležitých je 6 hlavných zásad.
Všeobecné zásady
Pokiaľ začnete pociťovať príznaky koronavírusu, dodržujte karanténu. Zároveň je dobré písať si poznámky o svojom zdravotnom stave, dvakrát denne si merať teplotu a aj hladinu kyslíka v krvi oxymetrom. Tiež si merajte dvakrát denne pulz, vetrajte a hovorte, ako sa cítite, svojej rodine.
Domáca liečba
Počas domácej liečby je dôležité dodržiavať pitný režim, a to najmä pri zvýšenej teplote. Odporúčaná je ľahká strava, ovocie a zelenina, nie ťažké jedlá. Dôležitý je aj odpočinok, no dlhodobé ležanie sa neodporúča kvôli zrazeninám, preto keď môžte, pohybujte sa, ak nie, tak meňte polohy. Ministerstvo tiež zverejnilo odporúčanie na jednotlivé lieky.
Kedy kontaktovať lekára
Lekára by ste mali kontaktovať, keď máte koronavírus potvrdený. Zároveň však aj vtedy, keď máte teplotu nad 38 stupňov viac ako tri dni, keď máte pri kašlaní bolesti v hrudníku, pri zhoršenom dýchaní a keď sa vám stav nezlepšuje napriek liečbe. Tiež vtedy, keď prestanete prijímať tekutiny a zníži sa vám množstvo moču.
Kedy volať 112 alebo 155
Záchranku volajte v prípade, že máte pocit nedostatku vzduchu a zadýchate sa aj pri bežnom pohybe po domácnosti a pri telefonovaní. Taktiež volajte, keď máte tlak na hrudi, vykašliavate krv a ak vám oxymeter opakovane ukazuje hodnotu pod 92 %. Tiež pri pocite na odpadnutie, zmätenosti a pod.
Ako používať oxymeter
Majte ostrihané a odlakované nechty, poprípade odstráňte umelé nechty, prsty musia byť suché a teplé. Taktiež nezabudnite skontrolovať batérie, keďže v tom prípade môže byť hodnota nesprávna. Prst vložte dovnútra tak, aby necht smeroval k dispeju, pred meraním sa nadýchnite a vydýchnite. Prístroj dávajte striedavo na ukazovák a prostredník na oboch rukách. Vyhodnocujte priemerné hodnoty a merajte 2 až 3-krát denne.
Po ukončení karantény
Po skončení karantény kontaktujte vášho všeobecného lekára a informujte ho o príznakoch, či ste slabí alebo ešte kašlete. Lekár vám poradí ďalší postup.
Nahlásiť chybu v článku