Vianočný stromček by ste mali mať doma do tohto dátumu. Dôvod vás určite zaujme

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Aj keď sa už vianočné sviatky definitívne končia, mnohí ľudia si ešte aj po Troch kráľoch nechávajú vianočný stromček a výzdobu, niektorí už všetko balia do krabíc po Novom roku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ľudia si často svoj domov ozdobujú už v začiatkoch decembra, aby si vychutnávali aj predvianočnú atmosféru. Niektorí však zostávajú verní svojim rodinným tradíciám a ozdobujú stromček len chvíľu pred Vianocami. Portál Good House Keeping však informoval o tom, kedy by ste mali stromček skladať. Možno ste to nevedeli, ale má to svoj vlastný, dalo by sa povedať priam historický význam.

Foto: unsplash

Kedy je koniec sviatkov?

Koniec sviatkov často znamená nielen dojedanie koláčov, ale aj začiatok upratovania. Súčasťou tohto procesu je aj odloženie vianočného osvetlenia, ozdôb aj stromčeka. Mnohí ľudia práve vtedy začnú mať depresie, že najkrajšie obdobie roka sa už skončilo, iní sa zase tešia, že dostane priestor niečo nové. Ak však chcete vedieť, kedy by ste podľa tradície mali skladať stromček, možno vás to neprekvapí.

Foto: unsplash

Stromček skladajte, kedy uznáte za vhodné

Skrýva sa za tým jednoducho tradícia spojená s kresťanstvom. Koniec vianočného obdobia sa datuje na 12 noc po Vianociach, večer, ktorý je tiež známy ako predvečer zjavenia Pána, teda noc, kedy traja králi navštívili malého Ježiša. Ráta sa to podľa toho či považujete za posledný deň najväčších vianočných sviatkov 25.12. alebo 26.12. Podľa toho to vychádza buď 5. januára, alebo 6. januára. Oba dátumy sú ale správne.

Foto: unsplash

Verí sa tomu, že pokiaľ čakáte príliš dlho po tomto dni, aby ste vianočný stromček zložili alebo ho zložíte ešte pred týmto dátumom, podľa legendy vám to prinesie nešťastie. Samozrejme, je to len povera a stará tradícia a je len na vás, kedy si vianočný stromček a aj ďalšie vianočné ozdoby, zo svojho domova odstránite.