V posledných rokoch sa veľmi rozmohla popularita menštruačného kalíška. Je to ekologickejšia alternatíva tampónov a vložiek a keďže vám stačí na 10 rokov jeden, je to aj oveľa lacnejšie. Napriek tomu sú veľmi často ľudia skeptickí. Portál Sciencealert uvádza ďalšie výhody, o ktorých ste možno nevedeli.
Hoci mnohé dievčatá a ženy majú v sebe zakorenený strach z menštruačného kalíška, nie je na to dôvod. Podľa najnovšej literatúry je používanie menštruačného kalíška lacnejšie, ekologickejšie a presne také bezpečné a efektívne ako ostatné menštruačné produkty.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Málo kvalitných štúdií
Podľa analýz 43 štúdií a 3300 žien sa potvrdilo, že menštruačné kalíšky sú legitímnou súčasťou prostriedkov na zvládnutie menštruácie, bez ohľadu na to, kde sa nachádzate. „Napriek tomu, že na svete priemerne menštruuje 1,9 miliardy žien 65 dní do roka, existuje len málo kvalitných štúdií, ktoré by porovnávali kvalitu výrobkov na to určených,“ povedala autorka Penelope Phillips-Howard pre Sciencealert.
Rovnaká účinnosť?
„Práve preto sme sa zamerali na riešenie a sumarizáciu všetkých poznatkov o presakovaní, bezpečnosti a prijateľnosti menštruačných kalíškov a ich porovnanie s inými výrobkami,“ dodala. Do úvahy zobrali náklady, použitie a aj odpad. Z prvých štúdií sa zistilo, že menštruačné kalíšky sú rovnako účinné ako tampóny a vložky. Jedna štúdia dokonca zistila, že počas používania kalíška je riziko pretečenia oveľa nižšie.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Nepriaznivé účinky neexistujú
Dáta od 370 žien zase potvrdili, že počas jeho používania nedošlo k žiadnym nepriaznivým účinkom, nebolo zvýšené riziko infekcie a nedošlo ani k žiadnemu poškodeniu či ublíženiu. Čo sa týka najväčšieho strašiaka, teda syndrómu toxického šoku, bol zistený v piatich prípadoch. Autori však tvrdia, že toto číslo je veľmi nízke vzhľadom na množstvo žien, ktoré menštruačný kalíšok používajú, napriek tomu sa to nedá tvrdiť v globále, lebo presný počet nie je známy. V porovnaní so syndrómom toxického šoku spôsobeného tampónmi je však toto číslo oveľa nižšie.
Informovanosť v Afrike
O menštruačných kalíškoch by chceli autori informovať viac v krajinách, ako sú napríklad Afrika, pretože väčšina žien nevie, že má aj takúto možnosť. Keď aj o tejto alternatíve vedia, nemajú dostatočné informácie a majú obavy z toho, že by to ovplyvnilo ich plodnosť.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Osveta u mladších dievčat
Prieskum, ktorý sa realizoval na 69 webových stránkach a zahŕňal 27 krajín zistil, že dievčatá v pubertálnom veku najčastejšie používajú vložky. Percentuálne to vyšlo na 77 %. 65 % dievčat uvádzalo tampóny a len 30 % menštruačný kalíšok. Je preto dôležité, aby sa osveta robila už u mladších dievčat a aby im bolo jasné, že aj toto je jedna z možností, ktorú by mohli počas menštruácie využívať. Celá štúdia sa nachádza na webe The Lancet.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Tip z redakcie
Na odporúčanie sme menštruačný kalíšok vyskúšali aj v redakcii. Skepsa a predsudky mnohé ženy v jeho používaní brzdia a ani my sme neboli výnimkou. Po vyskúšaní si ho však nevieme vynachváliť. Menštruácia je takto oveľa menej nepríjemnou záležitosťou, ktorá nebude každý mesiac zaťažovať peňaženku. Ženy so slabšou menštruáciou sa oň nemusia starať celý deň. Ak však patríte ku ženám so silnejšou menštruáciou a počas dňa by ste ho potrebovali vylievať, nebudete mať problém ani na verejných toaletách. Stačí len, keď si so sebou zoberiete fľašku s vodou alebo vhlčené obrúsky, ktorým ho opláchnete. Určite však menštruačný kalíšok odporúčame, chce to len trochu trpezlivosti.
Nahlásiť chybu v článku