Vo veku 75 rokov zomrela známa herečka a aktivistka. Týmto sa zapísala do histórie

TASR

Foto: pixabay

Vo veku 75 rokov zomrela Sacheen Littlefeather, indiánska aktivistka a herečka, ktorú v roku 1973 vypískali, keď odmietla prevziať Oscara v mene Marlona Branda.

Článok pokračuje pod videom ↓

Oznámila to v nedeľu Akadémia filmových umení a vied (AMPAS), z ktorej vyhlásenia cituje tlačová agentúra AFP. Akadémia len pred dvoma týždňami zorganizovala vo svojom novom losangeleskom múzeu slávnostné podujatie, na ktorom Littlefeather vzdala poctu a ospravedlnila sa jej za nevhodné zaobchádzanie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Natia (@personalblogforeasthetics)

Littlefeather, vlastným menom Marie Louise Cruz, pochádzala z kmeňov Apačov a Jakiov (Yaquiov). Na inkriminovanom odovzdávaní Oscarov pred takmer 50 rokmi, ktoré sa ako prvé vysielalo naživo na celom svete, ju publikum vypískalo, keď vysvetľovala, prečo si Brando odmietol prevziať Oscara za najlepší mužský herecký výkon vo filme Krstný otec.

Požiadal ju o to svetoznámy herec

Brando požiadal Littlefeather o túto službu na znak protestu proti zaobchádzaniu filmového priemyslu s pôvodnými obyvateľmi Ameriky. „Šla som tam ako hrdá Indiánka s dôstojnosťou, odvahou, šarmom a pokorou. Vedela som, že musím hovoriť pravdu; že niektorí ľudia ju prijmú a niektorí možno nie,“ uviedla Littlefeatherová 17. septembra na podujatí v múzeu Akadémie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa A Martinez (@abonemartinez)

Pripomenula, že hviezdu westernov Johna Waynea museli pri jej odchode z pódia zadržať, aby ju fyzicky nenapadol. Littlefeather mala následne problémy získať prácu v Hollywoode; kastingoví režiséri dostávali varovania, aby ju nezamestnávali. Na otázku novinárov pred slávnostným ceremoniálom, ako sa cíti, keď musela na slovo „prepáčte“ tak dlho čakať, Littlefeather odpovedala: „Na ospravedlnenie nie je nikdy neskoro.“