Vypočítajte si, aký 14. dôchodok dostanete: Táto kalkulačka vám to povie presne

SITA

Foto: unsplash

Sociálna poisťovňa zverejnila na svojej internetovej stránke kalkulačku na výpočet sumy štrnásteho dôchodku, ktorý penzistom vyplatí v decembri tohto roka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Poberateľ dôchodku do nej vpíše sumu dôchodku, resp. jednotlivých dôchodkov, ktoré dostáva. Po kliknutí na políčko „vypočítať“ zistí, v akej sume mu patrí štrnásty dôchodok. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Vypočítajte si, koľko dostanete

Kalkulačka umožňuje zápis aj v inej mene ako euro, pričom zabezpečí prepočet inej meny na euro. Na prepočet dôchodku z cudziny sa použije referenčný výmenný kurz určený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý bol platný 1. októbra 2022. Sociálna poisťovňa vyplatí štrnásty dôchodok automaticky, bez žiadosti penzistu.

Maximálna suma štrnástej penzie bude 210 eur, dostanú ju poberatelia dôchodku vo výške 234,42 eura a nižšie. Poberateľom dôchodku v rozpätí od 234,43 eura do 928,86 eura sa suma štrnásteho dôchodku bude znižovať až do minimálnej sumy 35,01 eura. Najnižší štrnásty dôchodok vo výške 35 eur dostanú poberatelia, ktorí dostávajú dôchodok v sume 928,87 eura a vyššie. Kalkulačku nájdete TU.