AKTUÁLNE: Na Slovensku pribudol 1 nový prípad nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová

Foto: TASR/AP

Na Slovensku pribudlo 1 nový prípad nákazy koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1496 pozitívnych vzoriek. 

Článok pokračuje pod videom ↓

K včerajšiemu dňu to bolo 1495 pozitívnych a 147 474 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 3371 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 1231 pacientov, dnes pribudlo 39  vyliečených. Na Slovensku celkovo evidujeme 28 úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.

V obchodných centrách sa nesmie sedieť

Vo foyeroch obchodných domov musia prevádzkovatelia zrušiť všetky miesta na sedenie. Prenosné treba odstrániť a pevné ohradiť páskou. V priestoroch určených na konzumáciu jedál a nápojov treba dodržiavať rovnaké podmienky ako v prevádzkach verejného stravovania.

Foto: TASR/AP

Vnútorné detské ihriská a priestory pre voľnočasové aktivity detí treba uzavrieť. Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami, prístroje vytvárajúce aerosól znefunkčnené. Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR, ktoré vydal v súvislosti s dnešným otváraním ďalších prevádzok v rámci uvoľňovania opatrení prijatých pre pandémiu nového koronavírusu.

V obchodoch bude môcť po úprave opatrení nakupovať vyšší počet zákazníkov. V jednom okamihu môže byť v predajni jeden zákazník na 15 štvorcových metrov z predajnej plochy. „Táto podmienka sa nevzťahuje na deti,“ uvádza sa v opatrení. Ostatné hygienické opatrenia zostávajú v platnosti.

Foto: TASR/AP

Prevádzky verejného stravovania môžu mať mimo donáškovej služby otvorené od 6.00 do 22.00 h. Medzi stolmi musí byť rozstup minimálne dva metre. Za jedným stolom môžu sedieť iba dve osoby alebo skupina rodičov s deťmi alebo viac takýchto skupín za jedným stolom, pokiaľ je možné medzi nimi dodržať odstup najmenej dva metre.

Opatrenie ÚVZ SR zahŕňa tiež odporúčania týkajúce sa zabezpečenia vetrania a používania vzduchotechniky v prevádzkach. Hlavný hygienik odporúča v budovách často a intenzívne vetrať, prednostne prostredníctvom otvorených okien. Pri zabezpečovaní vetrania vzduchotechnickým zariadením navrhuje napríklad zvýšiť výmenu vzduchu vo všetkých priestoroch a zabezpečiť jeho trvalý chod.

Letné horúčavy majú len malý vplyv na šírenie koronavírusu

Vyššie letné teploty pandémiu nového koronavírusu SARS-CoV-2 nezastavia. Ako totiž vyplýva zo štúdie vedcov z univerzity v Princetone v americkom štáte New Jersey zverejnenej v odbornom časopise Science, horúčavy a zvýšená vlhkosť ovzdušia ovplyvňujú šírenie koronavírusu len v malej miere. Informoval o tom na svojej stránke rakúsky verejnoprávny telerozhlas ORF.

Foto: TASR/AP

Vplyv klimatických podmienok na pôvodcu nového koronavírusu je malý, tvrdí tím výskumníkov na čele s environmentalistkou Rachel Bakerovou. Hoci má vysoká vlhkosť vzduchu vplyv na šírenie iných koronavírusov, ako aj chrípky, v prípade koronavírusu SARS-CoV-2 je rozhodujúca chýbajúca kolektívna imunita.

Uvedenú tézu podporuje aj vývoj pandémie ochorenia COVID-19 v teplejších krajinách, ako napríklad v Brazílii, Ekvádore či v Austrálii. „Zdá sa, že klíma nemá v súčasnosti na šírenie (nového koronavírusu) vplyv,“ uviedla Bakerová.

Autori štúdie vychádzajú z toho, že počasie bude mať rozhodujúci vplyv na šírenie koronavírusu len po tom, ako bude voči nemu imúnna veľká časť obyvateľstva a COVID-19 sa stane sezónnym ochorením. Tento princíp je možné pozorovať aj pri prechladnutí spôsobenom inými druhmi koronavírusu, ktoré sa objavujú najmä v zime mimo tropických oblastí, vysvetlil spoluautor štúdie Bryan Grenfell.

Najnovšie články