Výpredaje sa blížia, zľavy budú ponúkať aj podvodníci. Pozrite si, na čo všetko si pri nakupovaní dávať pozor

TASR

Foto: unsplash

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) vyzýva ľudí, aby boli obozretní a nakupovali len na overených stránkach. Urobil tak v súvislosti s blížiacimi sa nákupnými sviatkami, ako je Black Friday a Cyber Monday. TASR o tom informoval Peter Habara z odboru komunikácie NBÚ.

„Kyberútočníci si vedia vyrobiť podvodné stránky, ktoré neraz vyzerajú na nerozoznanie od tých pravých. Keby ste sa na nich rozhodli nakupovať, mohli by ste prísť o svoje peniaze, ale aj o osobné či platobné údaje. Útočník ich môže neskôr zneužiť. Časté sú aj phishingové e-maily spojené s lákavými výpredajmi,“ upozornil úrad.

Nakupujte na oficiálnych stránkach a sledujte recenzie

Zároveň odporúča, aby ľudia nakupovali od oficiálnych predajcov a čítali recenzie. „Prečítajte si recenzie na stránky a zamerajte sa najmä na negatívne recenzie. Pozitívne si mohol obchodník vytvoriť sám,“ dodal.

Foto: unsplash

NBÚ pripomína, že podvod možno spoznať aj tak, že ceny nekorešpondujú s cenami ostatných predajcov. Pozor si treba dávať aj na spôsob platby. Oficiálne online obchody vo väčšine prípadov ponúkajú zákazníkom viaceré možnosti platby. „Ak ponúkajú platbu kartou, uistite sa, že je zabezpečená a prebieha cez oficiálnu platobnú bránu banky alebo spoločnosti, ktorá môže takéto služby poskytovať. Pokiaľ je možné zaplatiť cez PayPal, zvoľte si túto možnosť,“ doplnil.

Majte kartu len na nákupy

V prípade častého internetového nakupovania NBÚ odporúča zaopatriť si kartu špeciálne len na takéto nákupy. Na takejto karte by mala byť len obmedzená výška finančných prostriedkov a limit na platenie. „Ešte lepším riešením je používanie jednorazových virtuálnych platobných kariet,“ skonštatoval úrad.

Najnovšie články