Výskumy hovoria jasne: Chcete mať lepšiu imunitu? Vybudujte si najskôr svalovú hmotu

Hyriaková Kristína

Foto: pexels

V poslednej dobe sa vo veľkom riešil stav imunity a aj to, ako si ju čo najlepšie posilniť. Zdá sa, že vedci majú odpoveď.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Science Alert, nová štúdia, ktorú uviedol časopis Science Advances poukazuje na prepojenie medzi svalovou hmotou a imunitným systémom. Výsledky naznačujú, že ľudia, ktorí majú viac svalovej hmoty sú lepšie vybavení na boj proti infekciám. Svalové tkanivo má pôsobiť ako druh útočiska pre imunitné bunky, kde sa môžu usídliť a vyhnúť sa napadnutiu.

Foto: unsplash

Vedci urobia pokusy

Vedci už dlhší čas vedia, že T-bunky, ktoré identifikujú a usmrcujú vírusy a škodlivé baktérie, sa pri chronických infekciách vyčerpávajú, čo vedie k postupnej strate funkcie a oslabenej imunitnej reakcii. Keď sa tieto bunky oslabia, človek chudne a stráca svalovú hmotu. Autori sa rozhodli preskúmať či existuje súvislosť medzi funkciou buniek a kostrovým svalstvom. Za týmto účelom infikovali myši vírusom a zistili, že svaly hlodavcov uvoľnili zvýšené množstvo signalizačného proteínu.

Foto: unsplash

Aktivita myší

„Ak T-bunky, ktoré aktívne bojujú s s infekciou, stratia svoju plnú funkčnosť nepretržitou stimuláciou, môžu potom migrovať zo svalov a ďalej sa vyvíjať na funkčné T-bunky. To umožňuje imunitnému systému dlhodobo bojovať s vírusom,“ vysvetlila autorka štúdie Jingxia Wu vo svojom vyhlásení. Keď sa T-bunky mimo svalov vyčerpajú nepretržitou aktivitou, môžu sa ponáhľať do infikovaných oblastí a doplniť sa diferenciáciou na nové T-bunky.

Foto: unsplash

Je potrebný ďalší výskum

Vedci pokračovali v ďalšom výskume, a potom experiment zopakovali tak, že využili myši, ktoré boli geneticky modifikované, aby sa im vyvinuli väčšie svaly. Tieto myši následne vykazovali silnejšiu antivírusovú reakciu s vyššou aktivitou T-buniek. Inými slovami, myši, ktoré mali viac svalovej hmoty, prekonávali infekcie oveľa lepšie. Závery tejto štúdie nevyhnutne nenaznačujú, že zdatnejší a svalnatejší ľudia majú lepšiu imunitu ako tí, ktorí majú svalov menej. Vedcov čakajú ďalšie výskumy, ľudské telo totiž ešte v mnohých reakciách dokáže prekvapiť.

Najnovšie články