Bitky, kopance a násilné nehumánne správanie. Až tajné zábery ukázali, ako to naozaj vyzerá na bitúnku

Lucia Mužlová

Foto: youtube screenshot

Keď sa takéto informácie objavia, je to zarážajúce, no zároveň, nie je to nič nové. Čoraz častejšie sa v správach objavujú informácie o hovädzom mäse, o jeho spracovaní, o chorobách, ale aj o samotnom usmrcovaní dobytka. Tajné zábery sa podarilo zachytiť aktivistom. Zamestnanci bitúnka na nich kopú a bijú len dvojtýždňové teliatka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Organizácia L214 zdieľala video, ktoré je súčasťou vyšetrovania. Hlavným cieľom organizácie je snaha o zabezpečenie ochrany pre hospodárske zvieratá, ktorú si podľa európskej legislatívy aj zaslúžia. Kravy sa chovajú na mlieko a mäso. Produkcia mlieka sa neustále zvyšuje a to celosvetovo, podmienky pre dobytok sa však častokrát zhoršujú. Samice porodia teliatka každý rok. Tie sú okamžite odobraté od matky a predávajú sa na mäso.

Podľa organizácie sa viac ako 100 000 teliat ročne vyváža do kontinentálnej Európy. Cestujú 18 hodín v trajekte do Francúzska, kde sa s nimi zaobchádza naozaj brutálne. Následne ich rozvážajú do Talianska, Španielska alebo Holandska, kde dožijú v otrasných podmienkach. Teliatka sú bité, zamestnanci do nich kopú, používajú obušky a mnoho z nich sa v bolesti len zrúti na zem. Nasledujúce video je len pre silné povahy, no bohužiaľ, taká je realita.

Pri konzumácii mäsa si častokrát neuvedomujeme, akú cestu prešlo. Nezamýšľame sa nad tým, ako bolo mäso spracované, akým spôsobom bolo s kravami, kuratami alebo prasatami zaobchádzané. Neinformovanosť a nevedomosť ale neospravedlňuje. Bojovať proti takýmto praktikám môžete aspoň tak, že si mäso kúpite napríklad vo farmárskom obchode, kde má vyššiu kvalitu a viete presne, odkiaľ k vám prišlo.