Za epidurálku a prítomnosť otca pri pôrode už platiť nebudete. Od týchto slovenských nemocníc by si mali brať príklad aj ostatné

TASR

Foto: archív TASR

Nemocnice Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) nebudú vyberať poplatky za otca pri pôrode ani za podanie epidurálu na tlmenie bolesti. Zmeny, ktoré začnú platiť od polovice mája, ušetria pacientkam desiatky eur.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ashleigh Wood (@logicalpear) on

„Žilinský kraj je prvým krajom, ktorý uvedené poplatky za pôrody zrušil vo svojich nemocniciach. Rezort zdravotníctva takéto opatrenie prijal ešte minulý rok, no od poplatkov oslobodil len pôrodnice v štátnych nemocniciach,“ informovala o tom hovorkyňa ŽSK Martina Remencová. Podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej je príchod dieťaťa na svet radostnou udalosťou v živote rodiny, avšak z finančného hľadiska je spojený aj so zvýšenými nákladmi. „V rozpočte ŽSK sme našli peniaze, aby sme mohli zrušiť poplatky za pôrody. Rodičky môžu mať pri pôrode otca alebo blízku osobu bez toho, aby za ich prítomnosť museli platiť. Nemocnice si nebudú účtovať ani poplatok za podanie epidurálnej analgézie, ak sa ženy rozhodnú pre túto metódu tlmenia bolesti pri pôrode,“ uviedla Jurinová s tým, že pacientky majú možnosť si vybrať, v ktorej pôrodnici privedú na svet svoje bábätko, a ušetrené financie môžu investovať napríklad do novej výbavy.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by La Mama Hypnobirthing (@lamamahypnobirthing) on

V rámci programu na zvýšenie kvality poskytovaných služieb vyčlenil ŽSK v prvej úprave rozpočtu 25.000 eur na pôrodnice vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Tento objem finančných prostriedkov bude slúžiť ako kompenzácia pre zdravotnícke zariadenia za to, že uvedené služby budú svojim pacientkam poskytovať bezplatne. Úpravu rozpočtu, súčasťou ktorej je zavedenie bezplatnej epidurálnej analgézie a prítomnosť otca pri pôrode, schválili poslanci zastupiteľstva ŽSK na pondelkovom (6. 5.) rokovaní.